Güncel

Enerji Tasarrufu İçin Maçlar Gündüz Oynanabilir

Türkiye genelinde her ay ortalama 42 maç oynanırken aylık ortalama 630 kWh enerji harcanıyor. Son dönemlerde Türkiye’nin gündeminde yer alan enerji ile ilgili Türkiye Gazetesi’nden farklı bir öneri geldi. Aylık 630 kWh enerji tasarrufunun sağlanması için maçların gündüz oynamamasını öneren gazetenin bu önerisi kısa süre içerisinde Türkiye’de ve sosyal medyada geniş bir yer buldu.

“Avrupa Ülkeleri Enerji Tasarrufu İçin Gündüz Oynuyor”

Gazete haberinde İngiltere ve Almanya gibi pek çok ülkede maçların gündüz oynandığı vurgulandı. Türkiye’de ise bu konuda sadece soğuk bölgelerde maçların gündüz oynanması tercih ediliyor. “Son bir aylık periyotta Süper Lig, 1. Lig ve Türkiye Kupası’nda oynanan gece maçı sayısı 42’ye ulaştı. Bir gece maçı için harcanan elektrik miktarı 15 bin kilovatsaat olarak hesaplandığında, bir ayda harcanan enerji miktarı 630 bin kilovatsaate ulaşıyor. Bu oran senelik hesaplandığında ise sadece iki ayı futbolsuz geçen bir futbol sezonunda ortalama olarak gece maçları için harcanan elektrik 6,5 milyon kilovatsaati buluyor. Dört kişilik bir evin aylık elektrik tüketimi ortalama 238 kilovatsaat olarak kabul ediliyor. Yani; bir gece maçının harcadığı elektrik ile 1 milyon 900 bin hanenin günlük elektrik ihtiyacı karşılanabiliyor.” denilerek aktarılan haberde üstelik kulüplerin yüksek enerji maliyetlerini karşılamak durumunda kalmayacağı da vurgulandı.

Haberlere yönelik şu ana kadar kulüp ve federasyon yetkililerinden bir yanıt gelmese de bu önerinin önümüzdeki günlerde Türkiye’de gündeme gelmesi bekleniyor

Başa dön tuşu