Ekonomi

Enerji Zirvesinde Enerji Krizi Yaşandı

Türkiye’de artan enerji fiyatları nedeniyle geçtiğimiz Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez başkanlığında önemli bir toplantı gerçekleştirildi. Elektrik dağıtım sektörü temsilcilerinin yer aldığı toplantıda enerji kesintisinin yaşanması ise günün en önemli olaylarından birisi oldu.

Enerji Zirvesi Sonrası Açıklama Geldi

Toplantıda Türkiye genelindeki mevcut durum, gelecek planlamaları ve yüksek enerji fiyatlarına karşı yapılabilecek iyileştirmeler üzerinde duruldu. Toplantının sona ermesinin ardından kameralar karşısına geçerek açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, yaptığı açıklama sektörden daha fazla katkı beklediklerini vurguladı. Elektrik faturalarında %50, doğalgaz faturalarında ise yüzde 75 oranında devlet desteğinin bulunduğunu söyleyen Bakan Dönmez, 2021 yılı genelinde 165 milyar liralık bir desteğin aktarıldığını ifade etti.

Bakan Dönmez tarafından enerji şirketlerine basın toplantısında yapılan çağrılara şu ana kadar dağıtım şirketlerinden herhangi bir yanıt gelmedi. Özellikle önümüzdeki günlerde başta elektrik fiyatları olmak üzere enerji fiyatlarında daha farklı düzenlemelerin yapılması bekleniyor. 

Başa dön tuşu