Güncel

Enflasyon Beklentisi Yüzde 46’yı Aştı

Mart ayındaki enflasyon verileri ile Türkiye’de rekor seviyelere çıkıldığını net bir şekilde gösteren Türkiye İstatistik Kurumu, açıklama sonrasında Türkiye’de yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Bu gelişmeler ışığında Merkez Bankası tarafından yapılan yeni bir anket çalışması ise enflasyon için daha umutsuz tablonun ortaya çıkacağını gösterdi.

Merkez Bankası tarafından Nisan ayı piyasa katılımcıları anketi tamamlandı. Yıl sonu enflasyon beklentisine yönelik gerçekleştirilen ankette yıl sonu enflasyon beklentisi %46.44 seviyesinde oldu. Üstelik yüksek enflasyon beklentisine ek olarak Türkiye’de cari açıkta da 27.5 milyar dolarlık bir yükseliş bekleniyor.

Merkez Bankasından Enflasyon Anketi

Anketin tamamlanması ile paylaşılan sonuçlarda pek çok farklı alanda beklentilerin yükseldiği görüldü. Buna göre ankette en çok öne çıkan gelişmeler;

Yıl sonu TÜFE beklentisi yüzde 40,47’den yüzde 46,44’e yükseldi

12 ay sonrası TÜFE beklentisi yüzde 26,43’ten yüzde 28,41’e yükseldi.

24 ay sonrası TÜFE beklentisi yüzde 17,03’den yüzde 17,68’e yükseldi.

Katılımcılar hemen hemen her alanda 2022 yıl sonuna yönelik tahminlerini yükseltti ve revizeye gitti. Politika faizinde değişikliğin beklenmediği ankete göre büyüme beklentisi yüzde 3.2‘de kaldı.

Başa dön tuşu