Sağlık

Erzurum’da sudan kaynaklı salgın!

Erzurum’da salgın ortaya çıktı.Erzurum’un Aşkale ilçesinde sudan dolayı oluşan karın,eklem ağrısı,yüksek ateş ve ishal şikayetleri yüzünden yüzlerce kişi hastaneye akın etti.Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.Vali Azizoğlu “Sudan kaynaklı oluşan salgın sonucunda 553 vatandaşın hastanelere başvurduğunu ve 20 kişi müşahede altında tutulduğunu” söyledi.

Halen bazı hastaların tedavisinin sürdüğünü belirten Azizoğlu, “Önceki günden beri Aşkale Devlet Hastanesine gelen vatandaşlarımız, içme suyundan kaynaklı bir rahatsızlık geçirdiğinden bahisle acil servise başvurmuşlardır. Erzurum’daki sağlık birimleri vatandaşlarımıza müdahalede bulunmuş. O günden bugüne 553 vatandaşımız sudan kaynaklı virüs nedeniyle hastanelere başvurmuş, bunlar hastanelerde müşahede altına alınmışlar ve çoğu taburcu edilmiştir. Şu anda yaklaşık 20 kişi müşahede altında” diye konuştu.

Olayın içme suyundan kaynaklandığına işaret eden Azizoğlu, şöyle devam etti:

“Olay, içme suyunun klorlanmasında meydana gelen problemden kaynaklı, sudan içen vatandaşlarımızda çıkan bir rahatsızlık. İçme suyuna klor katılmasıyla ilgili ihmali olan kişilerle ilgili tahkikatı başlattık. Bunun yetkilisi, sorumlusu kim ise görevden alınması talimatını verdim. Çünkü halkımızın sağlığını korumak öncelikle sağlık görevlilerinin ve o işle ilgili olanların birinci görevleri. Depoların klorlanması sisteminden sorumlu olan kişilerin bunda ihmali var ise, ki olduğu anlaşılıyor çünkü klorlamaların eksik olduğu anlaşıldı. Dün itibariyle klorlamalar iki katına çıkarılarak sular içilebilir hale getirildi. Ama o güne kadar ihmali olan kamu görevlileri hakkında da yasal işlem yapılması talimatını verdim.”

Olayda bir sabotaj olup olmadığı sorusuna Azizoğlu, “Şu ana kadar öyle bir bilgi gelmedi. Klor eksikliğinden kaynaklanan problem olduğunu söyledi sağlıkçılarımız. Bundan anlaşılıyor ki ihmal var, görevlilerin ihmali var. İşi önemsememesi, işini ciddi yapmaması var. İşini ciddi yapmayanlar, önemsemeyenler hakkında da gereğini yapmak bizim görevimiz. Şu an itibariyle klorlamalar normal seviyesine çıkarıldı. Suların kullanımı ve içimine dair herhangi bir sıkıntının olmadığı tespit edildi” yanıtını verdi.

Erzurum’un Aşkale ilçesinde bazı vatandaşlar, karın ve eklem ağrısının yanı sıra ishal ve yüksek ateş şikayetleriyle Aşkale Devlet Hastanesine başvurmuştu. Hastanede serum takılan hastaların birçoğu, müdahalenin ardından taburcu edilmişti. İlçede salgın olduğu ihtimali üzerine İl Halk Sağlığı Müdürlüğünce inceleme başlatılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu