Güncel

Eskişehir bir öğrenci ve eğitim şehri  

Geçmişi M.Ö. 4. yüzyıla kadar uzanan, Friglerden Bizansa, Anadolu Selçuklularından Osmanlı İmparatorluğuna, Anadolu tarihinin en önemli olaylarına, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna ve gelişimine şahitlik eden bir kültür mozaiği… Cumhuriyet'in ilanından sonra büyük bir atılımla gelişen, Büyükşehir olduktan sonra daha da ilerleyen Eskişehir, üç üniversitesi ile yüzü eğitime dönük, ekonomi ve sanayisi ile üretici, kültür-sanat hayatı ile sosyal, geleneksel lezzetleri ile de dikkat çeken şehirlerimizden… 

Haberin merkezi

Nüfus yoğunluğu ve özellikleri açısından Türkiye'nin dikkat çeken şehirlerinden olan Eskişehir, hem birçok farklı kültürü içinde barındıran mozaik yapısı, hem de bir “öğrenci kenti” oluşu ile, Eskişehir haber niteliği oldukça geniş bir topluluğu bizlere sunmaktadır… Türkiye'nin en kalabalık şehirlerinden biri olan Eskişehir, İç Anadolu bölgesinin, Ankara'dan sonra ikinci önde gelen kentidir… Anadolu, Eskişehir Osmangazi ve Eskişehir Teknik Üniversiteleri kentin genç nüfusunu artırarak şehre ayrı bir dinamizm katmakta, Türkiye'nin birçok şehri ile de bağ kurmasını sağlamaktadır. Ayrıca, kentin turizm potansiyelinin günden güne artması da, şehrin haber niteliğini arttırmakta, dikkate alınması gereken bir merak uyandırmaktadır.   

Stratejik ve doğru coğrafya

İç Anadolu bölgesinin en gelişmiş kentlerinden Eskişehir, Başkent Ankara ve İstanbul'a yakınlığı ile Türkiye'nin en büyük bu iki şehri arasında bir köprü gibidir. Kuzey ve batı hatlarında geniş arazileri ile geniş bir coğrafyaya yayılan ilin ortasından geçen Porsuk Çayı, şehre hayat katmaktadır. Kalabak suyu, bor madenleri, lületaşı şehrin coğrafik önemine daha da değer katar…

Kültürün başkenti 

Kültür ve sanat zenginliği ile her zaman Türkiye'nin dikkat çeken şehirlerinden biri olan Eskişehir, 2013 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak ilan edilmesi ile ününü tüm dünyaya duyurmuş ve dünyadaki tanınırlığı daha da artmıştır. Özellikle Türk dünyası ve dünyanın farklı ülkelerinde takip edilen bir şehir olma niteliği gün geçtikçe artan Eskişehir, bu anlamda sadece ulusal değil, uluslararası haber niteliği de taşımaktadır. 

Eskişehir sanayisi

Türkiye'nin en büyük organize sanayi bölgelerinden biri olan Eskişehir, ülkeninde sanayi tarihinde de önemli rol oynamaktadır. TÜLOMSAŞ'ın temelini oluşturan Cer atölyelerinden, tuğla ve kiremit fabrikalarından, Şeker Fabrikası'ndan bugünlere gelen Eskişehir sanayisi, günümüzde savunma sanayii, beton, tuğla, kiremit, tekstil, makina imalatı gibi birçok farklı alanda üretim yapan büyük firma ve fabrikaları içinde barındırmaktadır. Bu anlamda, ülke sanayisine güç veren önde gelen şehirlerden biri olmaya devam etmektedir. 

Eskişehirspor efsanesi 

Spor kültürü ile de Türkiye'nin önde gelen kentlerinden biri olan Eskişehir, Eskişehirspor ile de bütünleşmiş bir kenttir. Adeta “kentin milli takımı” ddiyeceğimiz Eskişehirspor, Türkiye'de en fazla taraftara sahip Anadolu takımlarındandır. Geçmişinde yurtdışında da önemli başarılara imza atmış olan Eskişehirspor, Türk futbol tarihinin en önemli takımlarından biri olmaya devam etmektedir. 
 

Başa dön tuşu