Ekonomi

Esnaf Elektrik Faturaları Yarı Yarıya Düşecek

Türkiye’de 2022 itibariyle yeni elektrik tarifelerine geçildi. Esnaf ve işletmeler için yüksek gelen faturalar sonrasında hükümetin en önemli gündem maddelerinden birisi esnaf elektrik faturaları oldu. Konuyla ilgili bu akşam A Haber canlı yayınına katılarak gündeme dair değerlendirmeler yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yeni tarifeler üzerinde çalışıldığını ifade etti.

Esnaf Elektrik Faturalarında Yüzde 65 İndirim

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elektrik fatura düzenlemelerinin yapılacağını söylemesi üzerine konuya dair detayları canlı yayında aktardı.  “Ticarethanelerde yeni indirim tarifesi için çalışıyoruz. Burada da amacımız yüzde 65’ini indirimli tarife kapsamında karşılayacak bir çalışmadır. Aylık ne kadar kilovatsaat olmasına ilişkin verileri topluyoruz. Ticarethanelerde de iki kademeli bir tarife olacak” diyen Bakan Dönmez, yeni düzenlemeler için kademeler konusunda çalışıldığını ifade etti.

“Cemevlerinde Yarı Yarıya İndirim Yapılacak”

Cemevlerinin ticarethane olarak kabul edilmesinin ardından yüksek faturalandırmasına da değinen Bakan Dönmez, cemevlerinin faturalarında yarı yarıya indirim yapılacağını söyledi. Bakan Dönmez konuyla ilgili olarak “Önce 150 kilovatla başlamıştık, sonra gelen talepleri değerlendirerek 210 kilovata çıkartılmıştır. Ocak ayı bizim meskenlerde enerji tüketiminin en fazla olduğu aydır. Kış dolayısıyla böyle bir yoğunluk olur. Neredeyse 3’te 2’si 210 kilovatı aşmamıştır. O dönemde ticarethanelerle ilgili tek tarife uygulamasını başlatmıştık. Meskende yüzde 64-65’ini kapsadığımızı söylemiştik. Ticarethanelerde yeni indirim tarifesi için çalışıyoruz. Burada da amacımız yüzde 65’ini indirimli tarife kapsamında karşılayacak bir çalışmadır. Aylık ne kadar kilovatsaat olmasına ilişkin verileri topluyoruz. Ticarethanede de indirimli tarife olarak adlandıracağımız düşük tarifeli kademe olacak. Cemevlerinde yarı yarıya indirim olacak.” dedi.

Başa dön tuşu