Ekonomi

Euro 15,50 TL Noktalarını Aşabilecek Mi? İşte Destek ve Direnç Noktaları

Ahlatcı Yatırım

Çaprazda tüm iç ve dış gelişmelere rağmen paritede olduğu gibi Türk Lirası değerinde yatay seyir ile birlikte sakin görüntü devam ediyor. Bugün yurt içinde veri akışı zayıf, Avrupa’da İmalat PMI verisi takip edilecek.. Yükselişlerde ise paritede yaşanan aşağı yönlü beklentinin devamı ile 15,50TL ve üzerine geçilmedikçe 15,40TL seviyelerine doğru destekler çalışabilir.

Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde kurda 15,35 ve 15,45 direnç seviyesinin takip edilmesi gerekiyor. Olası satış baskısında ise 15,15 ve 15,00 destek seviyeleri takip edilebilir.

Gedik Yatırım

Euro Bölgesi’nde, haftanın son işlem günü Avrupa Merkez Bankası Başkanı C. Lagarde’ın söylemleri ön plandaydı. ECB Başkanı Lagarde, koronavirüs salgının ardından ekonomik toparlanmanın beklenenden güçlü olduğunu, Euro Bölgesi’nde enerji fiyatlarının enflasyon üzerinde yarattığı baskıya değindi. Artan enflasyon nedeniyle eleştirilere muhatap olan Lagarde, Euro Bölgesi’nin ABD ile aynı enflasyonla karşı karşıya olmadığını savundu.

Yurt içinde ocak ayına ilişkin tüketici güven endeksi 73,2’ye yükseldi. Avrupa cephesinde ocak ayına ait öncü imalat ve hizmet PMI rakamları takip edilecek. Euro/TL kuru bu sabah 15,21’li seviyelerden fiyatlanıyor.

Başa dön tuşu