Ekonomi

İslam Memiş’ten Ev Mi Araba Mı Alınır Sorusunun Yanıtı Geldi!

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş son dönemlerdeki ekonomik durumları değerlendirdi. Ev ve araba almak isteyen ancak ekonomik çekinceleri olanlara da öneriler sundu. YouTube’dan yaptığı yayında soruları yanıtlayan Memiş, açıklamalarında Merkez Bankası’nda da öneri sundu.

Ev Mi Araba Mı Alınır?

İslam Memiş kişilerin borçlanma konusunda dikkat etmesi gereken detayı söyledi. Memiş’e göre borçlanmalarda gelir cinsinden borçlanma yapılması gerekiyor. Emlak piyasasında ev almak isteyenlerin hemen ev almaları gerektiğini söyleyen Memiş, bu konuda beklenmesinin artışlar nedeniyle mantıklı olmayacağını söyledi. İşte İslam Memiş’in açıklamalarından detaylar;

Emlak piyasasında ev almak isteyenlerin bir an önce evlerini almaları gerektiğini ifade etmiştim. Aynı düşüncem devam ediyor. Emlak sektöründe düşüşlerin aksine yükselişler devam eder. Eve ihtiyacı olan bir an önce almalı.

2. el otomobil fiyatlarında düşüş beklentim vardı. Aralık ayında kur nedeniyle yüzde 10, aralık mart arasında da durgunluk satış olmaması nedeniyle fiyatların yüzde 10 daha gerilediğini gördük. Kur nedenli sıfır araçlarda Nisan ayı itibariyle bir yükseliş yaşanabilir.

Bu fiyatlarla bir araba bir ev fiyatı olmuş. İnsanlar araba almayı mı tercih eder, ev almayı mı? Sıfır otomobil üzerinden konuşursak bu fiyatlardan otomobil almak çok da mantıklı değil. 2. el otomobili düşünenler ise bu fiyatları kabulleniyorsa alım yapabilirler.

Demir paraların maliyetleri artmaya devam ediyor. Darphane 2 lira demir para basmaya başlayabilir. Hem maliyetleri azaltmış olur, hem de sayısal rakamların önüne geçmiş olur.

Başa dön tuşu