Güncel

Ev Sahipleri Evlerini Kiralamaya Başladı

Son dönemlerde kiralık evlerdeki fiyatların yüksek rakamlara çıkması ve yabancının da Türkiye pazarına ilgi göstermesi konut sektöründe çok farklı bir eğilimin ortaya çıkmasına neden oldu. Lüks semtlerde evi bulunan vatandaşlar, bu evlerini kiraya vererek daha düşük kira fiyatlarının olduğu semtlere gitmeye başladı.

Yüksek kiralama yöntemleri ile evlerini kiraya vererek ek gelir elde etmenin alternatiflerini arayan vatandaşlar, yurt içinde de farklı bir hareketliliğin ortaya çıkmasına neden oldu. Şehir merkezindeki evlerini yüksek fiyatlar ile kiralayan vatandaşlar, şehir merkezlerinin uzak bölgelerinde ve kırsal alanlardaki ucuz kiralara yöneliyor.

Ev Sahipleri Fırsatları Değerlendiriyor

Suriye’de başlayan savaş sonrasında Türkiye’deki Suriye mülteci hareketi ile konut alanında hareketlilik artarken, son dönemlerde Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaşlar bu durumu tetikledi.

Türkiye’ye akın eden milyonlarca yabancı, konaklama ve barınma ihtiyacını karşılayabilmek adına öncelikli olarak kiralık konutları tercih ediyor. Ancak arz konusunda sıkıntı yaşandığı için kiralık konut için farklı yöntemler geliştiriliyor. Türkiye’nin önde gelen büyük merkezlerindeki Türk vatandaşlar evlerini yabancıları kiraya vererek bu bölgelerin tamamen yabancı odaklı bir yerleşime dönmesine neden oluyor.

Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelerde ise özellikle İstanbul’da hızlı bir şekilde yaşanan bu eylemin, ileri yıllarda sosyal yaralara ve pek çok farklı sosyal probleme yol açabileceği belirtiliyor.

Başa dön tuşu