Siyaset

Evet- Hayır Kim önde

16 Nisan’da yapılacak olan anayasa değişikliği referandumu için partiler ve liderleri sahaya indi. Cumhurbaşkanı sahaya indi. Televizyonlarda evet/hayır, gazetelerde evet/hayır, Sosyal medyada evet/hayır, köylerde mahallelerde evet/hayır, meydanlarda, kahvelerde evet/hayır her yerde 16 Nisan referandumu konuşuluyor.

Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacımız olduğu bir dönemde yine kutuplaştık. Evetci/hayırcı diye kutuplaşma çeşidimize bir yenisini daha ekledik.  Herkes kendi için bir pencereden bakarak bir taraftan oldu. Taraf olmak ve siyasi tercihler demokrasi gereğidir. Ama bizde bu durum demokrasinin ötesine taşınıyor.

Anayasa değişikliği gündeme düştüğünde,

TBMM’de görüşmeler başladığında,

Meclisten geçtiğinde ve bir süre

Hayır önde kararsızlar çok gibi duruyordu.

AK parti Sahaya indi,

Şarkısını söyledi,

Cumhurbaşkanı sahaya indi,

MHP Devletin ve milletin bekası dedi

Evet toparlanmaya kararsızlar azalmaya başladı.

Şu ana kadar 9 ayrı anket kuruluşu 16 Nisan referandumu için anket yayınladı. Bu anketlerin 6’da evet önde 3’de hayır önde yayınlandı.

Andy-ar gibi etkin ve prestijli anket kuruluşu bıçak sırtı ifadesi ile evet oylarının % 53 gibi olduğunu açıkladı. Bir de dip not düştü. Son yıllarda tüm ülkelerde anket kuruluşları yanılmaktadır. Bu nedenle yanılma riskimiz vardır dedi.

Hayır çıkacak diyen anket kuruluşlarından olan gezici anket şirketi ise evet % 42 Hayır % 58 diye bir sonuç açıkladı.

AK parti seçmeni partisine ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a çok bağlı bir kitledir. AK parti sahaya inince evet’lerin artması, kafaların berraklaşması da kaçınılmaz oluyor. MHP’nin % 80 fire vereceği beklentisi de MHP Lideri Bahçeli’nin olumlu ve etkili propagandası ile MHP’de de evet oylarında artış getirdi.

Görünen o ki süreç evet lehine işliyor.

Ama kararlar tam net net değil.

Yaşanacak gelişmeler tercihleri etkileyebilir.

Bizim anketimiz ise:

16 Nisanda milletin kararına saygı duyalım diyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu