Ekonomi

Evren Devrim Zelyut’tan Gıda Fiyatları Uyarısı: Yükselecek

Yeniçağ gazetesinde yazar olarak Türkiye ekonomisine dair yaptığı değerlendirmeler ile dikkat çeken Evren Devrim Zelyut, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafında duyurusu yapılan KDV indirimini değerlendirdi.

KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e düşmesini hedefleyen düzenleme, geçtiğimiz gün itibariyle yürürlüğe girdi. Bu kararın gıda fiyatlarının düşürülmesi noktasında herhangi bir etkisinin olmayacağını ifade eden Evren Devrim Zelyut, üretici enflasyonlarının artmaya devam ettiğini vurguladı. Zelyut, artan enflasyonlar nedeniyle üretimde yaşanan problemlerin fiyat artışının engellenmesinin önüne geçeceğini söyledi. 

Gıda Fiyatları Uyarısı “Yaşam Bir Oyun Değil”

AKP’nin anlamadığı şu: Yaşam bir oyun değil. Ekmeğin fiyatını düşüreceksen bu zat-ı şahanelerinin buyruğu ile olmaz. Bu ekmek üreterek, piyasaya vererek olur. Doları düşüreceksen örtülü faizle bir noktaya kadar düşer ya da aynı kalır, sen rezervlere düzenli gelir akışı sağlamalısın. Yüksek teknoloji içeren ürünler üreterek satıp, memlekete dolar, Euro kazandırmalısın. Çok affedersiniz iç çamaşırı, gömlek, pantolon satarak olmaz bu işler… Hesap yapalım;

Yem fiyatı yüzde 120-130 artmış, tarımda en yaygın kullanımı olan amonyum sülfat gübre fiyatı yüzde 100 artmış, tohum fiyatı yüzde 60-150 artmış, elektrik yüzde 127 artmış, sulama maliyeti yüzde 100 artmış. Bunlar ne zaman yansıyacak mamullere? 2022 Nisan ayında. Güney illerimizden başlayacak ilk hasatla beraber gıda fiyatlarının çıldırdığını göreceğiz. Bizim an itibariyle yaşadığımız gıda enflasyonu içinde bu artışlar yok. 2021 yılına ait gelişmeleri konuşuyoruz. Peki gıdada KDV indiriminin sizce bir hükmü, etkisi kalacak mı? Şu an bile kimse etikette dramatik düşüşler yapmayacak, bunu çok iyi biliyoruz kendimizi kandırmayalım.

Yazının tamamı için tıklayın

Başa dön tuşu