Güncel

EYT Ne Zaman Çıkacak ve Kimleri Kapsayacak?

EYT ile ilgili önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Düzenleme aşamasında olan ve seçim öncesinde meclisten geçmesi beklenen düzenlemeler, milyonlarca kişinin çalışma hayatını etkileyecek. Emeklilikte yaşa takıldığı için emekli maaşı alamayan ve çalışmak zorunda kalan 900 bin kişi, EYT’nin resmiyet kazanması sonrasında emeklilik hakkı elde edecek. Böylece kişilerin emekliliğe ayrılması ile birlikte Türkiye genelinde yeni iş alanları ve boş pozisyonlar açılacak. Konuyla ilgili yapılan son açıklamalar ise binlerce kişi için umut oldu.

“EYT 1999 Öncesini Kapsayacak”

AK Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu tarafından yapılan son dakika açıklamalarında 5 bin işi gününü tamamlayan ve 1999 öncesi primleri ödenmeye başlayan kişilerin yeni düzenlemeden yararlanabileceği belirtildi. Böylece daha fazla kişinin kapsam altına alınabilmesi adına hamle yapacak hükümet, seçim öncesinde önemli bir kozu da masaya sürmüş olacak. “Daha önce zikredilen kadrolarla ilgili geniş bir çalışma yapılıyor. Bu konuda paydaşlarla birlikte 2 toplantı gerçekleştirildi. Bu, bir yasal çerçeveye, teklife dönüştürülmek için genel kurulumuza gelecek. 3600 ek göstergeyi polislerimize mutlaka vereceğiz. Bununla beraber sözleşmeli personelimizin durumu ele alınacak ve sonra da EYT’li kardeşlerimizin durumu ele alınacak ve 2022 yılı içinde kamuoyuyla paylaşılacak.” diyerek bu konudaki son durumu aktaran Başkanvekili, bu açıklamasıyla büyük müjdeyi paylaştı. Daha önce de benzer açıklamalar AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’tan gelmişti.

Düzenlemeler belirtildiği gibi yürürlüğe girerse emekli olabilecek kişiler şöyle olacak;

  • 8 Eylül 1999 tarihinden önce SSK’lı kadınlar 20; erkekler 25 yıl sigortalılık ve 5000 gün prim veya kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş olması ve en az 5000 prim günü
  • BAĞ-KUR’da kadın 20 yıl, erkek yıl prim ödemesi ya da kadın 50, erkek 55 yaşında olması ve 15 tam yıl prim ödenmesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu