Şirket Haberleri

Fabrikalarda Çarklar Durdu! İşte Günün Dikkat Çeken Şirket Haberleri

Türkiye’de doğalgaz ve elektrik arzındaki sıkıntılar nedeniyle ülke genelinde kısıtlamalara gidildi. OSB’de faaliyet gösteren şirketlerin büyük bir bölümü üretimi durdurma kararı alırken bu durum şirket haberleri için de hareketli bir gündemin oluşmasına neden oldu. Ziraat Yatırım tarafından yapılan gün değerlendirmelerinde ise dikkat çeken şirket haberlerine yer verildi. Garanti Bankası gibi bazı şirketlerde yeni yatırımlar ve onaylar dikkat çekse de üretim alanlarında olumsuz tablo ağırlıktaydı.

İşte Günün Dikkat Çeken Şirket Haberleri

Garanti BBVA (GARAN, Nötr): Banka, uygun piyasa koşullarının oluşması durumunda halka arz edilmeksizin, yurtdışında bir veya birden fazla ihraç yoluyla gerçekleştirilecek, çeşitli tertip ve vadelerde ve ihraç tarihlerindeki piyasa koşullarına göre belirlenecek sabit ve/veya değişken faiz oranlarına sahip, toplamda 6 milyar ABD Doları veya muadili yabancı para tutarı veya Türk Lirası tutarına kadar tahvil veya benzeri türden borçlanma aracı ihracı için karar alınmış olup bu hususla ilgili olarak 19 Ocak 2022 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu’na başvurmuştur. Konuyla ilgili olarak 24.01.2022 tarihli yazı ile BDDK onayı alınmıştır.

Gen İlaç (GENIL, Nötr): Şirket, dijital holistik sağlık, dijital tıp ve dijital terapötik alanlarına yönelik siber-fiziksel sistemler ve teknolojiler üreten Neo Auvra Dijital Sağlık ve Biyonik Teknolojileri ve Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye (“Neo Auvra”) sermaye artırımı yoluyla ortak olmak üzere bir sözleşme imzalamıştır. Sözleşme bedeli 1,2mn olup Gen İlaç, Neo Auvra’ya %9.09 oranında hissedar olacaktır.

Gübre Fabrikaları (GUBRF, Nötr): 21.01.2022 tarihli açıklama ile 28.01.2022 tarihinde Söğüt Altın Madeni İşletmesi Temel Atma Töreni yapılacağı bildirilmişti. Hava muhalefeti nedeniyle temel atma töreni ileri bir tarihe ertelenmiş olup sahadaki çalışmalar planlanan iş programına göre devam etmektedir.

Şekerbank (SKBNK, Nötr): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Kurumsal Yönetim İlkeleri’ne uygun olarak derecelendirme yapmak üzere faaliyet izni bulunan derecelendirme kuruluşu SAHA Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. tarafından “Kurumsal Yönetim Derecelendirme Dönemsel Revizyon Raporu” tamamlanmıştır. Şirketin 2020 yılında 9,43 (%94,31) olan Kurumsal Yönetim Derecelendirme notu 2021 yılı için yapılan değerlendirmede 9,46 (%94,60) olarak yukarı yönlü revize edilmiştir.

Bayrak EBT Taban (BAYRK): Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.’inden gelen bildirim doğrultusunda 26-27.01.2022 tarihlerinde 2 günle sınırlı olmak üzere %90 oranında elektrik enerji kısıntısı yapılacağından; ilgili tarihlerde şirketin üretim faaliyetlerinin sınırlandırılacağı açıklanmıştır.

Bosch Fren (BFREN): Bursa Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü’nden gelen bildirim doğrultusunda 24.01.2022 ile 26.01.2022 tarihlerinde 3 gün ile sınırlı olmak üzere elektrik enerji kısıntısı yapılacağından fabrikada üretime ara verilmektedir. Söz konusu kesintilerin, sevkiyat programında bir değişikliğe yol açması beklenmemektedir.

Escar Turizm (ESCAR): Şirketin %100 bağlı ortaklığı olacak olan, 5mn TL sermayeli “NDA Ekspertiz ve Danışmanlık Hizmetleri Anonim Şirketi” kurulmuş olup İstanbul Ticaret Sicili Müdürlüğü tarafından tescil edilmiştir.

Escort Teknoloji Yatırım (ESCOM): Şirketin daha önce sırasıyla, 11,4mn TL şirket değerlemesi üzerinden %3, 14,7mn TL şirket değerlemesi üzerinden %1,14 dolaylı iştirak ettiği Nicat Batarya Teknolojileri A.Ş’nin bu defa 33,5mn TL (2,5mn USD) şirket değerlemesinden yeni yatırım aldığı açıklanmıştır.

Bataryaların en önemli bileşeni olmasına rağmen Türkiye’de üretimi olmayan Katotu kendi geliştirdiği teknoloji ile üretip uluslararası batarya üreticilerinin kalite kontrol testlerinden başarıyla geçen Nicat, aldığı yatırımla üretim tesisi kurmak için gerekli çalışmaları yapmayı planlıyor.

Esenboğa Elektrik (ESEN): Şirketin güneş enerji santralleri anahtar teslimi müteahhitlik faaliyetleri kapsamında, Esenboğa Elektrik Üretim A.Ş. ile Oyak Grup Şirketlerinden olan Güzel Enerji Akaryakıt A.Ş.(Total Türkiye) arasında “Çatı Öztüketim Güneş Santrali” kurulumu için sözleşme imzalanmıştır. Total Güzelce İstasyonu’nda gerçekleştirilecek olan pilot proje uygulanacak yüksek mühendislik çözümü ve ileri teknoloji altyapısı ile ülkemizde ilk, dünyada sayılı konsept akaryakıt istasyonlarından biri olacaktır. Sözleşme bedeli, KDV hariç 1,7mn Türk Lirasıdır.

Başa dön tuşu