Kripto Paralar

Facebook’un Yeni Sanal Para Birimi: Zuck Bucks

Mark Zuckerberg’in kurucusu olduğu ve CEO koltuğunda oturduğu Meta (eski adıyla Facebook) şirketi yeni bir dijital para projesiyle gündeme geldi. Teknoloji devi firma, uzun süredir Diem adlı kripto para birimi ile kamuoyunun ilgi odağı halindeydi. Ancak ortaya çıkan yeni iddialar, Meta’nın Diem’den vazgeçmiş olabileceğini; bunun yerine rotasını bir sanal para birimine çevirdiklerini ileri sürdü.

Ünlü ekonomi sitesi Financial Times’ın hazırladığı rapora göre WhatsApp, Facebook ve Instagram platformlarının çatı şirketi konumundaki Meta, geliştirmekte olduğu sanal para projesini Zuck Bucks olarak adlandıracak. Öte yandan FT’ye göre Zuck Bucks’ın bir kripto para birimi olması da olası görünmüyor. Bunun yerine şirket, tıpkı Roblox oyunundaki Robux adlı para birimine benzer bir şekilde, firmanın merkezi olarak kontrol edebileceği uygulama içi bir birim oluşturacak.

Facebook, NFT Pazarı Haline Gelecek

Meta’nın bir başka hedefi ise popüler sosyal medya platformu Facebook’u NFT pazarı haline getirmek… Blockchain teknolojisiyle ilgili hayallerinden çok da fazla uzaklaşmayan şirket, FT’ye göre Mayıs ayının ortasında NFT’leri uygulamaya getirmek için bir pilot uygulama başlatacak. Uygulamada NFT alım satımı yapmak için Facebook grupları tercih edilecek. Öte yandan ilerleyen süreçte Instagram’a da NFT özelliğinin geleceği iddialar arasında.

zuck bucks

Bilindiği üzere Twitter da yakın bir zaman önce NFT özelliğini kullanıcılarına sunmuştu. Kullanıcılar, profil fotoğraflarında cüzdanındaki NFT’leri kullanabilme yeteneğine sahip oldu. Aynı zamanda kripto para ile bağış özelliği de geçtiğimiz haftalarda platforma gelen özelliklerden bir tanesiydi.

Başa dön tuşu