Sağlık

Fahrettin Koca’dan 50 Yaş Üstü ve Risk Grubuna Hatırlatma Dozu Uyarısı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada Covid-19 aşılarının hatırlatma dozlarının ihmal edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı bayram paylaşımına çarşamba günü Konya Şehir Hastanesi’nde işlenen cinayetten dolayı duyduğu üzüntüyü belirterek başladı. Bu kapsamda sağlık personellerine yönelik şiddetin önlenmesi konusunda gerekli adımların atıldığı ve teröre karşı verilen mücadele gibi sağlıktaki şiddet ile de mücadele edileceğini belirtti.

Son Aşının Üzerinden 6 Ay Geçenlere Uyarı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son günlerde tekrar artışa geçen Covid-19 vakalarına ilişkin de açıklamalarda bulundu. Aşının koruyuculuğunun 6 ay sonrası azalmaya başladığını belirten Koca, 50 yaş üstündeki bireyleri ve risk grubunda yer alanları özellikle uyardı. Bakan Koca Eğer son yapılan aşının üzerinden 6 ay geçmişse hatırlatma dozunun yapılmasının hastalığa karşı koruyuculuğu arttıracağını belirtti. Kurban Bayramı öncesi yapılan açıklamada bayramdaki temasa da dikkat çeken Fahrettin Koca risk grubunun bayram günlerinden itibaren kendilerini kalabalık ortamlarda korumaları gerektiğini belirtti.

Fahrettin Koca paylaşımında şu ifadelere yer verdi: ”Bayrama buruk giriyoruz. Bir hekimin hayattan koparılması bizleri sarstı. Telafi edilemez olan can kaybıdır. Bunun dışında zaten geçici olan bazı sıkıntıları hızla aşacak güçte ve noktadayız. Birkaç konudaki değerlendirmemi dikkatinize sunuyor, bayramınızı kutluyorum.”

 

Başa dön tuşu