EkonomiDünya

FED faizi artırırsa ne olur? Dolar, altın ve kriptolarda faiz artışı nasıl bir etki yaratır?

Dünya genelinde enflasyonun giderek yükselmesi, Merkez Bankası faiz oranlarını çok daha kritik bir hale getirdi. Bu aşamada ise en çok dikkat çeken Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) tarafından alınacak kararlar.

Önümüzdeki günlerde yapılacak Ocak ayı toplantısı ile birlikte faiz artışına gidilip gidilmeyeceği ve faiz konusunda nasıl bir kararın verileceği büyük önem arz ediyor. Bu nedenle de FED faiz artırırsa dolar ne olur, altın ne olur, borsa ne olur gibi pek çok farklı soru ile ekonomi alanında yaşanacak değişimlere yönelik analizler yapılmaya çalışılıyor.

FED faiz artışının olumlu ya da olumsuz olarak kripto paralarda ve dolar gibi kurlarda yüksek bir etkisi olacak. Bu nedenle de yatırımlarını şekillendirmek isteyen dünya genelindeki milyonlarca kişi FED faizinin artışı sonrası nasıl bir senaryonun ortaya çıkacağını öğrenmeye çalışıyor.

FED Faiz Kararını Bu Akşam Açıklayacak!

FED tarafından faiz kararı bu akşam TSİ 22.00’da açıklanacak. Bu açıklama sonrasında FED faizi artırırsa ne olur? Dolar, altın ve kriptolarda faiz artışı nasıl bir etki yaratır? gibi tüm soruların yanıtları bulunacak.

FED faizi artırırsa ne olur?

FED’in faizi arttırması halinde piyasalar olumsuz bir etki görecek. Özellikle gelişmekte olan piyasaların çok daha yüksek kur ile fazla etkileneceği biliniyor. Doların değerinin artması ve büyümenin yavaşlaması ile birlikte piyasalarda tedirginlik ve büyük bir endişe hakim olacak. Son yapılan Merkez Bankası toplantısında faiz konusunda herhangi bir değişiklik öngörülmemiş ve faiz aynı şekilde tutulmuştu.

FED faiz artırırsa dolar ne olur? Düşer mi yükselir mi?

FED faiz artırırsa dolar ne olur konusunda en genel ve yaygın düşünce doların değerinin artacağı yönünde. Bu Türkiye için de büyük bir olumsuzluk ifade ediyor. Zira şu anda da yüksek bir kur seviyesi geçerli olduğundan dolayı FED faiz artışı ile birlikte dolarda daha fazla yükseliş yaşanacak. Bu da Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerdeki kur makasının açılmasına ve özellikle ithalata bağlı ekonomi dinamiklerinde ciddi bozulmaların meydana gelmesine neden olacak.

FED faiz artırırsa altın ne olur?

Altın, dolar cinsinden ölçülerek değerlendirildiğinden dolayı dolardaki hareketlilik altın fiyatlarını da doğrudan etkileyecek. Doların değer kazanması halinde altın fiyatlarında da yukarı yönde bir trendin hakim olması bekleniyor. Ancak piyasalarda tam ters bir etkinin görülmesi halinde gram altın fiyatları ve ons altın fiyatları aşağı çekilebilir.

FED faiz artırırsa kripto ne olur? FED faiz artırırsa Bitcoin-Ethereum-Dogecoin düşer mi, yükselir mi?

FED faiz artışı kripto paralarda da etkili olacak. FED başkanı Jerome Powell tarafından yapılan ilk değerlendirmelerde sıkılaşmaya gidileceğinin mesajları verilirken, bu açıklamalar  S&P 500’de yükseliş yaşanmasını sağladı. Bu yükseliş kripto para piyasalarında toparlanma yaşanmasını sağladığından dolayı da faiz artışının kripto para sektöründe olumlu bir etki yapacağını düşündürüyor.

FED faiz artırırsa borsa ne olur? Borsalar iner mi, çıkar mı?

FED faiz artışının son etkisi ise borsalarda olacak. Pek çok ülkeyi yakından ilgilendiren faiz artışında dolarda hem değer kaybı hem de değer artması yaşanabileceğinden dolayı iki farklı senaryo üzerinde görüş bildiriliyor. Ancak küresel bir etkiye sahip olması nedeniyle pek çok şirket için de belirsizliğin hakim olduğu dönemde, borsalarda ciddi bir yükseliş yaşanması beklentilerin dışında. Bu nedenle de kısa vadede borsada bir düşüş yaşanması ve açıklanacak faiz kararı sonrasında beklentilere göre bir karar alınıp alınmadığına göre de borsada yeni bir trendin hakim olması bekleniyor.

FED faiz kararı ne zaman açıklanacak?

26 ve 27 Ocak 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek toplantılar sonrası FED faiz kararı resmi olarak açıklanacak. Bu nedenle de 27 Ocak 2022 günü tüm dünya ekonomisi için büyük bir değişimin yaşanacağı gün olacak.

FED toplantilari
FED’in 2021 yılındaki toplantı tarihleri ve alınan kararlar

Başa dön tuşu