Ekonomi

FED Risklerine Rağmen Dolar Fiyatları Yatay Seyirde

Fed politika faizleri beklendiği gibi 0,00% – 0,25% aralığında sabit bırakıldı. Mart ayı itibariyle politika faizlerinin yükseltileceği belirtilirken, 2022 yılı genelinde 4 farklı faiz artışı beklentisi de oluştu. Tüm bunların TL üzerinde baskı oluiturması beklense de USD-TRY kurunda yatay seyrin devam ettiği görüldü. Şirketler tarafından yapılan analizlerde ise dolar fiyatlarına yönelik yeni değerlendirmeler yapıldı.

İşte 27 Ocak Dolar Fiyatları ve Dolar Analizi

Anadolu Yatırım
Anadolu Yatırım

Anadolu Yatırım

Dolar/TL kuru dünkü işlemlerde 13,44 – 13,63 aralığında hareket etti. Güne 13,47 seviyesinden başlayan kurun kapanışı 13,57 seviyesinden gerçekleşti. Dolar endeksinin 96,500 ile son bir ayın en yüksek seviyesine ulaşmasına rağmen kurdaki yükseliş sınırlı kaldı. Teknik olarak aşağı yönde 13,35 – 13,30 destek bölgesi kısa vadede önemini korumaya devam ediyor. Kurda bir süredir işlemler 13,30 – 13,70 bandında gerçekleşmeye devam ediyor. 13,30 altında kalıcılık görülmesi satış baskısının artmasını sağlayabilir. Yukarı yönde ise 13,55 – 13,60 ara direnç bölgesini oluşturmaktadır. 13,70 üzerinde geçilmesi halinde 13,90 – 14,00 TL bölgesi yeniden test edilebilir.

Dün ABD tarafında Fed politika faizleri beklendiği gibi 0,00% – 0,25% aralığında sabit bıraktı. Karar metninde yakında faiz artırımına başlanabileceği belirtildi. Kararın ardından basın toplantında konuşan Fed Başkanı Powell, ‘Mart ayında faiz artırabiliriz’ dedi. Bilanço küçülmesine dair henüz net bir takvim oluşmadığı, faiz artırımından sonra başlayacağı belirtildi. Piyasalarda 2022 yılındaki faiz artış beklentisi dörde yükseldi. Bugün ABD tarafında haftalık işsizlik başvurularının 260 bine gerilemesi bekleniyor. Öncü verilerle hesaplanan ABD GSYH’nin son çeyrekte %5,50 büyümesi bekleniyor. ABD GSYH 2021 yılı üçüncü çeyreğinde %2,30 büyüme göstermişti.

Gedik Yatırım Ocak ayı hisse önerilerini açıkladı
Gedik Yatırım Ocak ayı hisse önerilerini açıkladı

Gedik Yatırım

Dün yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmazken, ABD tarafında Fed faizleri beklentiler dahilinde sabit bıraktı. Karar metninde mart ayı başlarında varlık alımlarının sonlandırılacağı bildirilirken, yakın zamanda faiz artırımlarının uygun olacağı belirtildi. Fed Başkanı Powell, bilanço küçültmenin zamanı ve hızı hakkında karar vermediklerini bildirirken, bilanço küçültmenin sonraki iki toplantıda görüşüleceğini ve de bilanço küçültmenin düzenli, öngörülebilir olmasını istediğini bildirdi.

Powell, mart toplantısında faiz artırma niyetinde olduklarını söyledi. Fed toplantısının kur üzerinde etkisi sınırlı kalırken, Dolar/TL, saat 08:30 itibariyle 13,60’lı seviyelerde bulunuyor. Bugün içerde TCMB enflasyon raporu, ABD’de ise büyüme izlenecek.

Ahlatcı Yatırım
Ahlatcı Yatırım

Ahlatcı Yatırım

Kurda dün akşam gerçekleşen Fed toplantısı sonrasında gün içinde gördüğü 13,63TL seviyesinin üzerine geçilmedi. ABD dolarında yaşanan değer kazanımına rağmen şimdilik sakin ve yatay seyrin devam ettiğini söyleyebiliriz. Bugün yurt içindeTCMB enflasyon raporu ve PPK toplantı özeti açıklanacak.

ABD’de ise dün Fed toplantısı sonrasında büyüme, bekleyen konut satışları ve haftalık işsizlik başvuruları takip edilecek.. Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde kurda 13,65 ve 13,75 direnç seviyesinin takip edilebilir. Olası satış baskısı durumunda ise 13,55 ve 13,45 destek seviyeleri takip edilebilir.

Başa dön tuşu