Ekonomi

FED Sonrası Agresif Fiyatlamalar Dikkat Çekiyor!

İnfo Yatırım Amerika Merkez Bankası (FED) tarafından yeni bir değerlendirme gerçekleştirildi.

info

İşte İnfo Yatırım Uluslararası Piyasalar Sabah Bülteni

FED’in toplantı sonrası basına sunduğu yazılı metin aslında olaysız tabir edilen ve herhangi bir yeni bilgi vermeyen bildirim olmuştu. Hatta sonrasında Powell’ın açıklaması da benzer şekilde gidiyordu ki, soru-cevap oturumunda Powell 2015’ten farklı bir ekonomi olduğunu ve bilanço küçülmesinde o zamana göre daha hızlı olabileceklerini söyleyince işler değişti ve agresif FED fiyatlaması bir anda kendisini gösterdi. Her ne kadar bu toplantıda faiz artışı gelmese de ve Mart toplantısında 50bps’lik faiz artışına atıf olmasa da faiz artışından kısa bir süre sonra bilançonun öncekine göre daha hızlı bir şekilde küçültülebilecek olması bir anda 10Y faizin yükselmesine, endekslerin o saate kadar taşıdıkları primlerinin geri verilmesine ve devamında eksiye geçmesine, hemen hemen bütün para birimlerine karşı Amerikan Dolar’ının güçlenmesine ve doğal olarak kıymetli metallerin satışına neden oldu.

FED tarafında hala ekonomik verilerin süper agresif bir faiz artışı ve bilanço küçültmesini desteklemeyebileceğini düşünüyoruz. Nitekim dün Powell da konuşmasında veriye bağımlı hareket etmeleri gerektiğini söyledi. Tabi ki artık girilen yoldan, konuyu belli bir yere getirene kadar dönüş olmayacaktır ama işin hızını verilerin seyri belirleyecektir. Bu nedenle genel konjonktürü çok iyi anlamak ve olası düzeltmelerde konjonktür yönünde pozisyona girmek hayatı kolaylaştıracaktır. Yani aslında tam bir “trend is your friend” dönemindeyiz.

ABD 10Y faizin henüz yeni yüksek yapmamış olması piyasaları satmak isteyenler için biraz daha dezavantajlı seviyeler gibi olsa da imkan oluğunu gösteriyor. Unutmamak lazım, 2022 yılının temel stratejilerinden birisi Amerikan tahvillerini satmak olarak öne çıkamaktadır. Hisse endeksleri tarafında ise üç ana endeks de geri gelmesine rağmen en son dibin altına inmedi. Ancak bunun bir alım fırsatı olduğundan pek emin değiliz. Bu nedenle hisse senetlerini şimdilik izlemek lazım. Bu konudaki oyun planı ise daha çok defansta kalıp, teknik düzeltmelerde alım yapmak ve özel durumu olan hisseler hariç pozisyon biriktirmemek. Kıymetli metaller tarafında ise hızla yükselen faiz ve güçlenen USD, doğal olarak satışa neden oluyor. Altında $1795 bölgesine kadar satışların devamı beklenebilir. $22,80 dikkate değer ilk talep bölgesi. Ancak mevcut koşullarda kıymetli madenler de piyasanın fazla tercih edeceği enstrümanlar olmayacaktır.

Hisse senetleri tarafında FED’in açıklamaları doğrultusunda artık daha kolay görülen manevralardan birisi de yükselen faiz nedeniyle konut inşaatı yapan şirketlerin hisselerinin belki de en büyük zayıflığı gösterecek olması.

Başa dön tuşu