Güncel

FETÖ’ye ait bin 699 kurum kapatılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı Fethullahcı Terör Örgütü’ne (FETÖ) ait bin 699 kurumu kapatma kararı aldı.

 

Darbe girişiminden sonra örgütle ilgisi olan okullar ve barınma merkezlerini kapatma kararı alındı.nayasal düzene karşı işlenen suçlar kapsamında FETÖ’ye ait olduğu iddia edilen 936’sı özel okul, 449’u öğrenci yurdu, 284’ü diğer özel kurum olmak üzere toplam bin 669 özel öğretim kurumunun kapatılmasına dair işlemler devam ediyor.Şu ana kadar 800’e yakın özel okula Bakanlık tarafından kapatılmasına yönelik yazılar yollandı.FETÖ ile ilişkili okul ve kurumlarda çalışan 27 bin 157 eğitim personeli ve diğer personelin çalışma izinleri Bakanlıkça iptal edildi.Çalışma izni alınan kişilerin Bakanlığa bağlı çalışmasına artık izin verilmeyecek.

 

BİNLERCE ÖĞRENCİ OKULLARDAN AYRILIYOR

Ayrıca FETÖ’nün darbe girişiminde bulunması, bu kurumlarda öğrenim gören öğrencilerin hızlı bir şekilde bu kurumlardan ayrılmasına neden oldu. Bir kaç gün içerisinde binlerce öğrenci, terör örgütüne ait bu kurumlardan ayrıldı ve yüzlerce öğrencinin bu kurumlardan çıkış işlemi ise devam ediyor.

 

Bu okullardan özel okula nakil olacak öğrencilerin işlemleri günlük gerçekleştirilebiliyor.

 

Resmi okullara nakil olacak ilköğretim öğrencileri de işlemlerini günlük yapabilecek. Resmi ortaöğretim okullarına nakil olacak öğrencilerin ise kontenjana bakılmaksızın ortaöğretim taban puanına göre günlük nakilleri yapılabilecek.

 

Kapatılan okullarda öğrenim gören öğrencilerin nakil işlemleri ise il milli eğitim müdürlüklerinde kurulan komisyonlar aracılığıyla gerçekleştirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu