Ekonomi

Fitch Türkiye’nin uzun vadeli para cinsinin notunu düşürdü

Türkiye’nin uzun vadeli yerel para cinsinden IDR notu BBB’den BBB-‘ye düşürüldü.Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Türkiye’nin notunu düşürdü.

 

Türkiye’nin uzun vadeli para cinsinden IDR notunu düşüren Fitch Ratings Türkiye’nin notunu değerlendirdi ve kriterlerinde değişiklik yaptığını açıkladı.Görünüm “Durağan” da tutuldu.Fitch Ratings’den yapılan açıklamada “Ülkelerin, uzun ve kısa dönem yabancı para birimi cinsinden kredi notları ile yerel para birimi cinsinden kredi notları arasındaki ilişkinin incelendiği, bazı kriterlerde değişiklik yapıldığı” belirtildi.

 

Fitch Ratings aralarında Türkiye’ninde bulunduğu 23 ülkenin yerel para birimi cinsinden kredi notunda yeni değerlendirmeler yaptı.Türkiye’nin yerel para cinsinden kredi notu düşürülerek BBB’DEN BBB-‘ye düşürülürken,görünümü ise durağan olarak yer aldı.“BBB-” kredi notu, yatırım yapılabilir seviye olarak değerlendiriliyor. Uzun vadeli yabancı para cinsinden kredi notunda herhangi bir değişikliğe gidilmedi.

 

RİSK PRİMİ YÜKSELMESİ İLE KARŞILAŞABİLİRİZ

Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şişman,konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.Şişman,Türkiye’nin yeni risk primi yükselmesi ile karşılaşabileceğini söyledi.

 

Mehmet Şişman yaptığı açıklamada “Eğer kısa vadeli yerli para ve döviz cinsinden borçlanma derecelendirmesini de düşürmüş olsalardı. Moody’s’in yaklaşık beş gün önceki tehditvari not düşürme riskine benzer bir etki yaratabilirdi” ifadelerini dile getirdi.

 

Şişman, “Türkiye’nin tahvil fiyatları ucuzlarken tahvil faizleri artabilir. Politik riskler göz önüne alındığında Türkiye’nin diğer gelişmekte olan ülkeler ile birlikte yeni bir risk primi (CDS) yükselmesi ile karşılaşabiliriz” dedi. Diğer sonuçlar ise özetle şöyle;

 

– Finansallaşma döneminin gelişmekte olan ülkelere son dönem getirdiği sermaye çıkışı riski yanında Türkiye’nin politik riskleri devreye sokulmakta olduğu anlaşılıyor.

 

– Daha pahalı borçlanan Türkiye yüksek yani çift haneli enflasyonla karşı karşıya.

 

– Merkez Bankası’nın bu koşullarda politika faizinin üst bandını düşürme planı askıya alınabilir.

 

– Zira faiz düşürmek bu ortamda sermaye çıkışını hızlandırarak ekonomideki borsa ve tahvil faizlerini daha da bozabilir.

 

– Bu karar dövizde çıkış eğilimini daha güçlendirebilir.

Başa dön tuşu