Ekonomi

Fitch’ten Türkiye Enflasyonu Açıklaması: Kalıcı Olacak

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings yeni raporunda Türkiye için kritik bir değerlendirmeye yer verdi. Enflasyonun hızlı bir şekilde arttığı ve tarihi seviyelere ulaştığı Türkiye’de enflasyonun beklenildiği gibi düşmeyeceği vurgulandı. Küresel enflasyondaki hızlanmanın devam etmesi ile Türkiye’deki seviyelerin aynı kalmasının beklenildiğini söyleyen Fitch, hem küresel hem de Türkiye’deki bu verilere dikkat çekti.

Türkiye Enflasyonu Kalıcı Olacak

Fitch’in açıklamasında korona virüs ve pandemi dönemi ile birlikte sürecin hızlandığı ve enflasyonun yükseldiği belirtildi. Üretici fiyat enflasyonlarında yaşanan artışın büyük bir etki yaptığı enflasyonda,  Fitch değerlendirmesinde “Yüksek ve artan enflasyon, birçok büyük ekonomide ekonomik toparlanmanın kalıcı bir özelliği olmuş, para politikasının görünümünü değiştirmiş ve tahvil getirilerindeki son artışlara katkıda bulunmuştur” denildi.

Türkiye’de Enflasyon 2022’de Artacak Mı?

TUİK tarafından açıklanan resmi rakamlarda enflasyon yüzde 36 ile yılı kapatmıştı. 2022 yılına yönelik tahminlerde ise yüzde 50 seviyelerindeki bir rakamın açıklanması bekleniyor.

Başa dön tuşu