Ekonomi

Fitch’ten Türkiye’ye Cari Denge Uyarısı

 

 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından hazırlanan yeni bir raporda, küresel hareketliliklere yönelik değerlendirmelere yer verildi. Raporda Türkiye ile ilgili özel bir uyarı da yer aldı ve cari dengenin Rusya ve Ukrayna gelişmeleri nedeniyle olumsuz etkilenebileceği ifade edildi.

Türkiye Ekonomisine Cari Denge Uyarısı

Son dönemlerde oldukça zorlu bir süreçten geçen Türkiye ekonomisinin Rusya ve Ukrayna gerilemi nedeniyle tüm dinamikleri ile olumsuz etkileyeceğini belirten derecelendirme kuruluşu, konu ile ilgili olarak dikkat çeken tespitlerde bulundu.

Artan emtia fiyatlarına vurgu yapan kuruluş, artan fiyatlar nedeniyle 2022 yılında Türkiye’deki cari dengenin daha fazla açık verebileceğinin ilk sinyallerinin alındığını ifade etti. Türkiye’de KDV indirimi ile fiyatların yansıtılmamaya çalışıldığına hatırlatma yapan ekonomistler, tüm bunlara rağmen artan fiyatlara karşı KDV indiriminin yeterli olmayacağı görüşünde.

Yüksek enflasyonu kontrol altına alma çabalarının yüksek döviz kuru, enerji fiyatlarındaki artışlar nedeniyle olumlu sonuçlanacağı da düşünülmüyor.

Başa dön tuşu