Hisse Önerileri

Ford Motor hisseleriyle SP-500 performans listesinin başında

Ford Motor Co. (#F) , elektrikli araçların yarattığı hareketlilik ile rakipleri Tesla (#TSLA) ve General Motors Co. (#GM) arasına katılarak 2022’nin ilk haftasında 20 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Şirket bu atılım ile birlikte uzun bir süreden beri geriden takip ettiği rakiplerini yakalamayı başardı.

4. çeyrekte sektör lideri olmuştu

Ford SP-500 endeksindeki performansının yanı sıra dördüncü çeyrekte etkileyici bir ABD performansı göstermişti. Şirket ABD’de en çok satan otomobil üreticisi oldu ve çeyrek genelinde 508.451 araç satışı yaptı. 3. çeyreğe göre artış %16.8 olurken General Motors’u da yılların ardından sektör liderliğinden indirdi.

Ford’un bu hafta güçlü talep nedeniyle üretimi ikiye katlayacağını duyurmasıyla birlikte, elektrikli F-150 modeline odaklanan tüketicilerin dikkatini çekti. Şirket, yoğun taleplerle başa çıkmak için rezervasyonları kapatmıştı. Şimdi bir kez daha siparişleri kabul etmeye başladığını duyurdu. Büyük popülerlik kazanan kamyonuyla sektöre damga vuran Ford, böylece F hisse senetleriyle de yükselişe geçti. Son 5 yıllık performansında yükselişini sürdüren ve böylece yatırımcısına kazandıran Ford, önümüzdeki yıllarda da her zaman için borsanın dikkat çeken hisseleri arasında yer almaya devam edecek.

Ford Motor hisseleri analizi

Ford, 2013’te ortasında zirveye çıktı. Mart 2020’de 11 yılın en düşük seviyesine ulaşan dik bir düşüş trendine girdi. Sonraki yükseliş, Kasım 2021’de görüldü. Ancak 20 yıllık yatay dirence ulaştı ve düz bir çizgide uzayarak bu çizgi sonunda da beklentilerin gerisinde kaldı. Şimdi ise eski gücüne ulaşacağının sinyallerini veren Ford, uzun aranın ardından eski istatistiklerini de yakalamaya başladı.

Başa dön tuşu