Güncel

Gazprom: Avrupa’da Doğalgaz Tükendi

Rus enerji şirketi Gazprom bugün yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, Avrupa’daki yer altı depolama tesislerinde depolanan gazın tükendiği vurgulandı. Yaz döneminde doldurulan tüm gazın tamamen tükendiğini belirten şirket, depolanan tüm gazların da yüzde 21 seviyesinde olduğunu söyledi. Yazılı açıklamanın devamında ise “Bu, depolama tesislerinin teknolojik yeterlilikleriyle sınırlanan günlük limitleri göz önüne alındığında çok ciddi bir zorluktur. Ayrıca, Avrupa pazarındaki durum büyüyen Asya piyasalarındaki durumla yakından ilişkilidir.” denildi.

Rusya Doğalgaz Arzını Kısacak Mı?

Ukrayna hareketi sonrasında yaptırımlar alan Rusya’nın doğalgaz kozunu oynayabileceği düşünülüyor. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda gaz fiyatlarının yüksel olabileceği sinyallerini veren Rusya temsilcileri bu konuda henüz adım atmadı. Ancak savaş dönemi olarak kabul edilen Ukrayna hareketinde farklı yaptırımlar ve kararlar gelebilir.

Gazprom’un Temsilcisi Sergey Kupriyanov tarafından yapılan son açıklamalarda Avrupa’ya yönelik Rusya’dan gelen gazın günlük 100 milyon metreküp ortalamasında olduğu ve bu konuda herhangi bir kısıtlamaya gidilmediği ifade edildi.

Başa dön tuşu