Hisse Önerileri

Gedik Yatırım Ocak ayı hisse önerilerini açıkladı

1991 yılından beri faaliyetlerine devam eden Türkiye merkezli yatırım şirketi Gedik Yatırım, 2022 Ocak ayı boyunca sürecek olan yatırım stratejisini açıkladı.

Gedik Yatırım 2022 Ocak Stratejisi

Gedik Yatırım’ın yayınladığı 2022 Ocak stratejisinde ilk olarak Türk lirasının değer kaybından bahsedildi. Ülkemizdeki büyüme, cari açık, bütçe dengesi gibi birçok makro göstergenin olumlu bir tablo yansıttığını ancak Türk lirasındaki değer kaybının neden olduğu enflasyonun Türkiye’nin risk puanını çok sert bir şekilde yükselttiğine değinildi.

Raporda ayrıca 2022 yılında ekonomide enflasyon dışındaki diğer göstergelerde de ciddi bir başarı yaşanmasının Türk lirasının yeniden istikrar kazanmasına bağlı olduğu belirtildi.

Yeni Ayda Piyasaları Bekleyenler

Küresel risk iştahının genel olarak korunduğu ancak beraberinde birçok risk başlığının takip edildiği 2021 yılını geride bırakırken, 2022 yılına da ana risk başlıklarının gölgesinde bir başlangıç yapıyoruz. Bu zamana kadarki tüm varyantlardan çok daha hızlı bir yayılım gösteren Omikron varyantı küresel çapta ciddi vaka artışlarına yol açıyor. Bununla birlikte Omikron varyantının genel olarak daha hafif semptomlarla atlatılıyor oluşu risk iştahında ciddi bir zayıflamanın önüne geçiyor. Salgın kaynaklı gelişmelerin yanında 2022 yılında küresel çapta enflasyonist gelişmeler ve merkez bankalarının kararları damga vuracaktır. Küresel merkez bankaları artış kaydeden enflasyonu kontrol altına alabilmek için sıkılaşma yönünde adımlar atarken, enflasyonun yeni yılda izleyeceği seyir ve başta Fed olmak üzere merkez bankalarının sıkılaşma adımlarının ekonomik toparlanma üzerindeki etkileri piyasaların yakından izleyeceği konu başlıkları arasında yer alacaktır. 2022 yılında küresel risk iştahının devam eden ekonomik toparlanma ve küresel çaptaki likiditeden destek bulduğu bununla birlikte enflasyonist baskılar, merkez bankalarının sıkılaşma adımları, ekonomik toparlanmanın yavaşlaması ve salgın kaynaklı gelişmelerin risk başlıkları olarak izlendiği bir yıl bizleri bekliyor. Yurt içinde de artış kaydeden enflasyon, TCMB’nin adımları ve ekonomi yönetimden gelen açıklamalar yakından takip edilmeye devam edilecektir.

Aylık Hisse Önerileri

Gedik Yatırım’ın 2022 Ocak ayı boyunca teknik analiz takibindeki hisseler ise şu şekilde:

  • AKSA
  • ENJSA
  • TTRAK
  • VESTL
Gedik Yatırım Hisse Önerileri 2022 Ocak
Gedik Yatırım Hisse Önerileri 2022 Ocak

2022’de İçeride Enflasyon Dışarıda Omicron

2020’nin ardından küresel ölçüde covid salgınına karşı toplumsal direnç artmış olsa da 2021 yılında çıkan yeni varyantlar dönem dönem belirsizlikler oluşturdu. Bununla birlikte 2020’de ertelenen talebin bir çok alanda 2021’de devreye girdiğini hatta yaşam şartlarındaki değişiklikler nedeniyle bazı alanlarda sonraki yıllarda gerçekleşmesi beklenen talebin bir kısmının da öne çekildiğini söylemek mümkün. Özellikle evden çalışmanın küresel ölçüde yaygınlaşması insanların evde daha fazla zaman geçirmesi ve şirketlerin uzaktan çalışmaya
oryantasyonu önemli bir tedarik hamlesi başlatmalarına neden oldu. Bu durum bazı üreticilerin farklı iş kolları için yaptıkları üretimleri azaltmasına ya da durdurmasına neden olarak talebin daha kuvvetli olduğu aynı zamanda da kar marjlarının yüksek seyrettiği bu alanlara kaymasına neden oldu. Talepteki bu artışın yanında salgın kaynaklı gelişmeler ve ABD ile Çin arasındaki örtülü ticaret savaşı tedarik zincirlerindeki kesintilere neden olarak üretime önemli ölçüde sekte vurdu. Bu gelişmeler başta emtia fiyatları olmak üzere her alanda fiyatlarda artışlara neden oldu. Bu dönemde değerli metaller dışında nerdeyse hemen hemen bütün emtia gruplarında ortaya çıkan sert
yükselişler bir çok ülkede rekor üretici fiyatlarına neden oldu. Artan üretici maliyetlerinin bir kısmının da tüketici enflasyonuna dönüştüğünü, dönüşmeye devam ettiğini gördük.

Türkiye’de Gündem Enflasyon ve Kurlar Oldu

Türkiye’de büyüme, cari açık, bütçe dengesi gibi bir çok makro göstergede olumlu tablo yakalansa da TL’deki değer kaybı ve bunun neden olduğu enflasyon tek başına Türkiye’nin risk primini sert bir şekilde yükseltti. Bu nedenle 2021 yılının özellikle son bölümü kur artışları, zamlar ve neticesinde enflasyon tartışmaları eşliğinde tamamlandı. Bu süreçte para politikası tercihleri en önemli etken oldu. TCMB’nin politika faizinde seriye bağlanan indirimleri, TL’deki tahribat ile devamında ortaya konulan “döviz korumalı TL mevduat hesabı ve Türkiye
Modeli gibi gelişmeler hayatın her alnında olduğu gibi finansal piyasalar üzerinde de sert etkiler bıraktı. Doların karşısında en fazla değer kazandığı para birimi, başka bir ifade ile 2021 yılında en fazla değer kaybeden para birimi açık ara TL oldu. 2022’de ekonomide enflasyon haricinde diğer kalemlerde yakalanan başarıların bir anlam ifade etmesi de enflasyonun düşününe, TL’nin istikrar kazanmasına bağlı. Enflasyonu düşürmede başarılı olunabilirse Türkiye Modeli yeni bir başarı hikayesi olarak karşımıza çıkabilir. Aksi takdirde bir çok doğruyu
da beraberinde götüren bir yanlış olacaktır. Bu nedenle 2022 yılında içeride takip edeceğimiz en kririk konu enflasyonun seyri olacak. Aralık ayının ardından ocak ayında enflasyonda bir rahatlama bekleyeneler için de yılbaşında elektrik, doğalgaz başta olmak üzere bir çok kalemde gelen zamlar sürpriz oldu. Buna ücret artışlarının etkisini de eklediğimizde aralık ayının ardından ocak ayı da enflasyon açısından sıkıntılı geçecek gibi görünüyor.

BIST’te Kur Farkını Unutmamak Lazım

2021 yılında BIST 100 Endeksi TL bazında %25,80 getiri sağlamış durumda. Bu rakama dolar bazında baktığımızda ise %30’a yaklaşan bir kayıp görüyoruz. Bu nedenle bir Türk yatırımcısı için Borsa 2021 yılında TL bazında enflasyona yakın bir getiri sağlarken, dövizini bozdurarak Borsa İstanbul’a yatırım yapmış bir yabancı ya da aynı şekilde döviz bozdurarak borsaya geçmiş bir yerli için döviz bazında %30’a yakın bir kayıp oluşmuş oluyor. Yani sene başında 10.000 dolarını bozdurarak BIST 100 endeksinin sağladığı %26’lık getiriyi kazanan bir yatırımcı, borsadaki tüm parasını çekip tekrar dolar almak istediğinde sadece 7.000 dolar alabiliyor. Kurların bu hızlı yükselişi yabancı yatırımcının elini ayağını Borsa İstanbul’dan çekmesine neden olan etken oldu. Son haftalarda yabancı satışlarını çok daha net bir şekilde görüyoruz. Yabancı takas oranı yılın sonunda %40,60 civarına kadar gerilemiş durumda. 2022’de kurlarda istikrar sağlanabilirse Borsa İstanbul döviz bazındaki bu düşüşün ardından yabancı yatırımcı için yeniden cazip hale gelebilir. Yabancı yatırımcı bu süreçte yeniden giriş için başta da ifade ettiğimiz gibi bir süre kurların seyrini ve uygulanan ekonomik programın başarılı olma ihtimalini takip edeceklerdir.

BIST 100’de Düzeltme Bitti Demek İçin Erken

17 Aralık’ta başlayan sert satışların ardından Borsa İstanbul’da zaman zaman tepkiler görsek de bu yükselişler oldukça sınırlı kaldı. Yurtdışı piyasaların ağırlıklı olarak tatilde ya da diğerlerinin etkisi ile tatil rehavetinde olması içeride de işlem hacimlerini düşürerek yılın son günlerinde net bir yön oluşmasını engelledi. Yılın son iki haftası endeks yukarıda 22 günlük, aşağıda 50 günlük ortalamanın arasına sıkıştı. Haftaya başlarken 22 günlük basit ortalama 1.970’te 50 günlük basit ortalama ise 1.795’te bulunuyor. Endeksin yıl kapanışı ise bu iki seviyenin ortalarına yakın bir şekilde 1.857’den gerçekleşti. Endekste bu bant içinde takip edeceğimiz kısa vadeli destek 1.830’da iken kısa vadeli direnç olarak da 1.923 seviyesini takip ediyor olacağız. Endekste yukarıda bahsettiğimiz iki ortalamadan biri kırılmadan orta vadeli yön tahmininde bulunmak zor olacaktır. Bu nedenle bu süreçte ortalamalardan biri kırılana kadar bu ortalamalar ile arada bahsettiğimiz seviyeler referans alınarak kısa vadeli stratejiler oluşturulabilir.

Türkiye’de Neler Olacak?

Yurt içinde yeni aya aralık ayı imalat PMI ve enflasyon rakamları ile başlayacağız. Aralık ayı içerisinde kur cephesinde kaydedilen sert fiyat hareketleri ve bozulan fiyatlama davranışlarının yol açtığı genel fiyat artışlarının enflasyon görünümdeki bozulmayı derinleştirmesi bekleniyor. Piyasadaki konsensüs beklentilere baktığımızda TÜFE’nin aylık bazda %8,10 oranında artış kaydetmesi ve yıllık TÜFE’nin %29,20 seviyesine yükselmesi bekleniyor. Gedik Yatırım olarak bizim tahminimiz ise TÜFE’nin aylık bazda %14,30 oranında artış kaydetmesi ve yıllık TÜFE’nin %36,95 olarak gerçekleşmesi yönünde şekilleniyor. Aralık ayı enflasyon rakamları oldukça kritik olacaktır. Yurt
içinde açıklanacak ve takip edilecek diğer önemli ekonomik veriler ise; 10 Ocak’ta kasım ayı işsizlik oranı, 13 Ocak’ta kasım ayı sanayi üretimi, 17 Ocak’ta aralık ayı bütçe dengesi, 20 Ocak’ta TCMB faiz kararı, 21 Ocak’ta ocak ayı tüketici güveni, 27 Ocak’ta TCMB Enflasyon Raporu ve 28 Ocak’ta aralık ayı dış ticaret dengesi olarak sıralanabilir.

Gedik Yatırım’ın hazırladığı 2022 Ocak ayı yatırım strateji raporunun tamamına ulaşmak için buraya tıklayınız.

Başa dön tuşu