Siyaset

Gezici Seçim Anketinden Çarpıcı Sonuçlar

 

2023 yılında ilk kez oy kullanacak genç seçmen profili, Gezici Araştırma seçim anketiyle ortaya çıkarıldı. Araştırmaya göre genç seçmenlerin % 71’i Cumhur İttifakı’nı desteklemiyor. Bu konuda değerlendirme yapan Gezici Araştırma Merkezi Başkanı Murat Gezici ise “İktidar, çoğu tepkili olan gençlerden oy alamayacağı endişesinde, genç seçmenlerin sandığa gitmelerini olabildiğince önlemeyi hedefliyor” diyerek oldukça dikkat çeken bir çıkış yaptı.

İlk Kez Oy Kullanacak Kitle %11,8’i kapsıyor

Araştırmalara göre 2023 yılında ilk defa oy kullanacak gençlerin sayısı 5 milyon 940 bin 916. Geniş bir kitle olarak değerlendirilen genç seçmenlerin oy kullanan kitle arasındaki oranı ise yüzde 11,8. 5 milyon seçmenin yüzde 75,4’ü Cumhur İttifikasını desteklemiyor. İktidar ise bu kitleden oy alamama endişesi taşıyor. Yüzde 18 oranında kararsız kitle olduğunu da ifade eden Gezici, “Halkın yüzde 18’i kararsız ve bunların da yüzde 62.7’sini kadınlar oluşturuyor. Seçimin kaderi üzerinde kadın seçmenin göz ardı edilemez bir rolü olacak. AKP’ye daha önce destek veren kadınların yaklaşık yüzde 28’si kararsız. Bu kadınlara ‘Ülkenin en büyük sorunu nedir?’ sorusunu yönelttiğimizde, yüzde 78’inin ‘Ekonomi’ yanıtını verdiğini görüyoruz. Bunun yanında siyasi gerginlik, israf, yargıdaki bozulma, kontrolsüz göç gibi nedenler de AKP’den kopuşu hızlandırdı” diyerek partiler arasındaki dengelerin değiştiğini de ortaya koydu.

Geçim Seçim Anketinden 2. Tur Değerlendirmesi

“Halka, ‘Cumhurbaşkanı ilk turda belirlenemeyip ikinci tura Kemal Kılıçdaroğlu ve Recep Tayyip Erdoğan kalsa kime oy verirsiniz?’ diye sorduk. Katılımcıların yüzde 47.2’sinin Erdoğan’a, yüzde 52.8’inin Kılıçdaroğlu’na oy vereceğini söylediğini gördük. İYİ Partililerin yüzde 94’ü, DEVA Partililerin yüzde 92’si, Gelecek Partililerin yüzde 88’i ‘Kemal Kılıçdaroğlu’na oy veririm’ yanıtını verdi.” diyerek 2. tur seçeneğini de değerlendiren Gezici Anketi, mevcut araştırmasıyla potansiyeli ortaya çıkardı.

Başa dön tuşu