Ekonomi

Günün Borsa Yorumu – Beklentiler Ne?

İnfo Yatırım

Geçtiğimiz hafta küresel piyasalara ABD – Rusya gerilimi damgasını vururken, Fed sıkılaştırma beklentilerinin tekrar ağır basması ile birlikte, Ukrayna konusunda ABD ve Rusya arasındaki karşılıklı açıklamalar piyasalarda da tansiyonu yükseltti.

Fed’in sıkılaşma beklentileriyle birlikte riskli varlıklardan çıkış hızlandı. ABD ve Avrupa borsalarında haftanın genelinde satış ağırlıklı seyir hakimdi. Nasdaq’ta haftalık kayıplar %10’ları aşarken endeks haftanın büyük bir çoğunluğunu 200 günlük HO’nun altında geçirdi.

Petrol fiyatları ise yedi yılın zirvesini gören yükseliş, emtia hisseleri ve diğer emtia fiyatlarında da yaşanan düşüşle birlikte son buldu. Rallinin sona ermesinde Amerikan stoklarında sekiz hafta sonra yaşanan ilk artış da rol oynadı. Yurtdışı tarafta bu hafta 25 – 26 Ocak’taki FED toplantısının ön plana çıkmasını bekliyoruz. Yurt içi tarafında ise TCMB’nin faiz kararı gündemi meşgul ederken, TCMB PPK’daki karar metnine bakıldığında da ‘Enflasyon’ vurgusunun ön plana çıktığını görüyoruz. TCMB karar metninde gelişmiş ülkelerin enflasyonla alakalı görüşlerine yer verildi. Metinde gelişmiş ülkelerin belirttiği yüksek enflasyonun küresel olduğu ve artan enerji fiyatları ve arz talep uyumsuzluğuna bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceği değerlendirmesi yapıldı. Bu hafta şirketlerin 4Ç finansallarını açıklamaları 24 Ocak’ta ARCLK finansalları ile başlayacak. Bankalar arasında ise ilk olarak 1 Şubat’ta AKBNK finansallarını açıklayacak. Konsolide olmayan bilançoların son açıklanma tarihi 1 Mart, konsolide bilançoların son açıklanma tarihi ise 11 Mart olarak belirlendi. Borsa İstanbul tarafında ise BİST100 endeksi geçtiğimiz hafta 1.960 – 2.100 bandında hareket ederken momentumun zayıfladığı dikkat çekti.

Gedik Yatırım

Fed’e yönelik sıkılaşma endişeleri ve jeopolitik gerilimin etkisiyle risk iştahının baskı altında kaldığı geçen haftada küresel hisse piyasalarında satıcılı bir fiyatlama etkili oldu. Yurt dışında zayıflayan görünümün etkisinin hissedildiği BIST-100 Endeksi cuma gününü %0,15 oranında sınırlı bir kayıpla 2.011,16 puandan tamamladı. ABD borsaları cuma gününü %1,50’leri bulan düşüşlerle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah bir miktar toparlanma çabası etkili oluyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne yataya yakın açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 13,43 – 13,44 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 13,44’lü seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

Geçen hafta yurt dışı hisse piyasalarında artış kaydeden satış baskısı Borsa İstanbul üzerinde de etkili oldu. BIST-100 Endeksi’nde geçen hafta destek olarak çalışan 22 günlük basit hareketli ortalama (1.974) destek olarak önem taşırken, ortalama altında satış baskısının devam edebileceğini değerlendiriyoruz. Bu durumda 1.934 ve 1.887 seviyeleri destek olarak takip edilebilir. BIST-100 Endeksi’nde etkili olabilecek tepki alımlarında ise 2.044 – 2.066 ve 2.086 seviyeleri direnç konumunda bulunmaktadır. Endekste yükselişlerin güç kazanabilmesi için 2.086 üzerinde kapanışlara ihtiyaç olduğunu değerlendirirken, bu seviye aşılamadığı sürece yükselişler tepki mahiyetinde kalabilir. Teknik görünümün zayıflama kaydettiği endekse karşı kısa vadede temkinli yaklaşılması faydalı olacaktır.

Ahlatcı Yatırım

Endekste 39 hisse yükselirken 57 hisse düşüş gösterdi. 30,90 milyar TL işlem hacminin oluştuğu günde bankacılık endeksi %0,35 yükselirken sanayi endeksi ise %0,32 düşüş gösterdi. Geçen hafta özellikle ABD borsalarındaki geri çekilme ve BOTAŞ’ın uygulayacağı doğalgaz kısıntısıyla ilgili haberler endeksi önemli ölçüde baskıladı. Bu hafta ise, Fed’den gelecek açıklamalar ve ABD borsalarının seyri takip ediliyor olacak. Teknik olarak baktığımızda geçen haftayı 2.000 seviyesinin üzerinde kapatan endekste MACD ve Momentum olumsuz sinyal vermeye devam ediyor. Endekste yükseliş trendinden bahsedebilmemiz için 22 günlük ortalamanın üzerinde kalıcı olması gerekiyor. Yaşanan gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketlerde 2.030 ve 2.040 direnç seviyeleri olarak karşımıza çıkarken aşağı yönlü hareketlerde 2.000 ve 1.985 destek seviyeleri önem arz ediyor.

Dirençler: 2.030 / 2.040 / 2.055
Destekler: 2.000 / 1.985 / 1.960

Başa dön tuşu