Siyaset
Giriş Tarihi : 03-10-2019 20:29

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar santrali meclise taşıdı

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Çarşamba Ovası'na Tarımsal SİT alanı ilan edilen bölgeye kurulmaya başlanılan biyokütle enerji santralini meclise taşıdı. Bedri Yaşar, "Hükümet kararı yeniden gözden geçirsin, Çarşamba Ovamıza yazık olmasın" dedi.

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar santrali meclise taşıdı

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde söz alarak Çarşamba Ovası’na kurulması planlanan Biyokütle Enerji Santrali’ni gündeme getirdi.

Bedri Yaşar konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Çarşamba Ovası Türkiye’nin en verimli toprakların yer aldığı ovalardan birisidir. Yaklaşık 700 kilometrekarelik bir alana sahiptir.
Çarşamba Ovamızda başta fındık olmak üzere her çeşit sebze ve meyve yetiştirilmektedir.
Burada, kurulması planlanan Biyokütle Enerji Santrali ve Termik Santral, bu nedenle, ilçemizde büyük bir tepkiyle karşılanmıştır.
Bölgede yaşayan vatandaşlarımız üretime, istihdama ve yatırıma hiçbir zaman karşı olmadıklarını belirterek, bu tip yatırımlarının mümkünse verimli toprakların dışında başka alanlarda yapılmasını istemektedir. 
Bizler de böyle düşünüyoruz. 
Hükümet, bu kararını ve özel sektöre vermiş olduğu izinleri yeniden gözden geçirmelidir. 
Aksi takdirde, Türkiye’nin yaklaşık yüzde 20’lik sebze ve meyvesini üreten Çarşamba Ovamıza yazık olacaktır. Çarşamba Ovamıza yazık olmasın."