Güncel
Giriş Tarihi : 03-01-2020 14:53   Güncelleme : 03-01-2020 15:00

BAFRA'DA KIRMIZI ET ÜRETİCİ BİRLİĞİN’DEN FLAŞ AÇIKLAMA

Samsun ve İlçeleri Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı İrfan Boz gazetecilere yaptığı açıklama da, Bafra mezbahanesinde büyükbaş hayvan kesim fiyatı 90TL den 130TL’ye çıkardı. Daha sonra tepkiler gelince %10luk indirim yaptı" dedi.

BAFRA'DA KIRMIZI ET ÜRETİCİ BİRLİĞİN’DEN FLAŞ AÇIKLAMA

Boz Konuşmasında, "Değerli Basın Mensupları arkadaşlarım, bugün yapacağımız basın toplantımızın sebebi Bafra Ticaret Borsasının işlettiği mezbahanedeki usulsüzlüklerine bir tanesinin daha eklemesidir. Aldığı kararlarla Bölge üreticisini ve Pazarına büyük ölçekte verdiği zararlara bir tanesini daha eklemesiyle tepkimizi dile getirmek için toplanmış bulunmaktayız.

Başkan Yardımcısı Boz, Bafra Ticaret Borsasının işletmiş olduğu Bafra mezbahanesinde büyükbaş hayvan kesim fiyatı 90 TL den 130 TL’ye çıkardı. Daha sonra tepkiler gelince %10luk indirim yaptı. Bu kesim fiyatları neye göre belirleniyor. Bafra ticaret borsası, mezbahaneyi ticari amaçlamı yoksa üreticiye hizmet etmek amacıyla mı işletiyor belli değil. Fiyatlardaki bu artış ve indirimler paydaşlara sorulmadan neye göre yapılıyor. 

Kafalarına göre fiyat politikası oluşturuyorlar. Bafra üretim bölgesidir. Samsun ve İlçeleri Kırmızı Et Üreticileri birliği olarak sektörümüzdeki pazarı şehrimize çekmeye çalışırken. Ticaret borsasının işlettiği mezbahanenin orantısız fiyat artışı üreticinin ekmeğine taş koyuyor. Bu orantısız fiyat artışı yüzünden kasap esnafı, et firmaları ilçemizde kesim yapmayarak başka bölgelere yöneldiğinden büyük bir Pazar kaybı yaşıyoruz. Kasap esnafı ve et firmaları mağdur edilirken en büyük mağduriyeti de üretici yaşıyor. Üreticimiz ve kasap esnaflarımız bu durumdan oldukça şikâyetçi. Mezbahanenin kesim fiyatlarının attırılmasıyla fırsatçılık yapılarak fahiş fiyatlar uygulanıyor, dolayısıyla da üreticimiz ve pazarımız bu durumdan vahim derecede etkileniyor. Bu kurumun biran önce denetlenerek gereğinin yapılmasını, Samsun Valiliği ve Büyükşehir Belediyesini bu anlamda göreve davet ediyoruz" dedi.