Siyaset
Giriş Tarihi : 12-02-2020 10:29

Milletvekili Bedri Yaşar: Geçmişte bu parsel parsel işini çok duyduk

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, "Depremi fırsat bilip yapılmaya çalışılan yeni imar planı değişikliklerinde ali cengiz oyunu var" dedi.

Milletvekili Bedri Yaşar: Geçmişte bu parsel parsel işini çok duyduk

Yaşar, depremi fırsat bilip yapılmaya çalışılan yeni bir İmar Planı Kanununa dahil edilmeye çalışılan imar planı değişikliklerini doğru bulmadığını, adaletsiz bir durumun ortaya çıkacağını meclis gündemine getirdi.
"Geçmişte bu parsel parsel işini çok duyduk. Bakın bugün de yine yeni bir imar planı kanunu çıkmadan önce yapılabilecek ne varsa doğru mu yanlış mı? demeden yapılmaya çalışılıyor" diyen Yaşar, "Ancak yapılmaya çalışılan dar kapsamlı ve sadece belli kişi ya da bölgelere yarayacak, bir çok insanı da mağdur edecek bir çalışma. Yapılmış, planlanmış alanlar üzerinden belli noktalara ya da özel taleplere göre yeni bir tasarruf hakkı kullanılmaya çalışılıyor. Olmaz! Çıkacak olan İmar Planı Kanunun içine dahil edilmeye çalışılan bu uygulamada Ali Cengiz oyunları oynanmaktadır. O sebeple şayet yeni bir imar planlaması yapılacaksa bu belli noktalara ya da özel taleplere göre değil, genel yapı ve durum baz alınarak yapılmalı. Aksi takdirde sıkıntı çıkar, hak kaybına yol açar ve kimseye de bir katkısı-faydası olmaz." dedi.

"KİMSE BU DEĞİŞİKLİĞİ KABUL ETMEZ"
Yaşar, İmar Kanunu'nun içine dahil edilmeye çalışılan yeni imar planlarının yanlış olduğunu vurguladığı meclis konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü:
"Yapılmış, planlanmış alanlar üzerinden yeni bir tasarruf hakkı kullanmaya çalışıyorsunuz. Bakın bu düşünce gerçekleşirşe çok hatalı ve bedeli ağır bir duruma dönüşür. Bu kanun geçtiği andan itibaren parsel bazında plan uygulaması yapılmayacak ve mağlesef doğru olmayan bu çalışma için şu an bütün belediyeler kanuna yetişmek için parsel parsel plan yapıyorlar. Hiçbir özel sektör, hiçbir arsa sahibi, hiçbir kat maliki bu plan değişikliğine gitmez.