Güncel
Giriş Tarihi : 30-06-2020 12:01   Güncelleme : 30-06-2020 12:01

BAĞIŞLAR NEYİN  KARŞILIĞINDA YAPILDI?

Canik Belediyesi'nde geçtiğimiz yıl 13.5 milyon bedelle pazarlık usulü satışı yapılan arsanın yeni alıcıları belediyeye ciddi miktarda bağış yapmış...

BAĞIŞLAR NEYİN  KARŞILIĞINDA YAPILDI?

Canik Belediyesi'nde 'satılamaz' ibaresi encümen kararıyla alınmasına rağmen bu yılın şubat ayında Mehmet Köksal ve Bilal Ulusoy'a satılmıştı. Mehmet Köksal'ın bu satıştan belediyeye 650 bin tl. hibe vermesinin ardından diğer kişi Bilal Ulusoy'un da belediyeye bu satış karşılığı 500 bin tl. bağış yaptığı iddia edildi. Bu bağışların hangi gerekçe ile yapıldığı ise kafalarda soru işareti bıraktı.


TOPALOĞLU KARA KUTU MU??
2886 Sayılı Devlet İhale Kanununun 35/d ve 43. maddeleri pazarlık usulüne göre 30 Ocak 2019 tarihi ve 2019/32 sayılı encümen kararıyla tapuda yeni mahalle 12482 ada 4 nolu parsel Kamil Cengiz Topaloğlu'na 13,5 milyon TL bedelle satılmıştı. Yapılan bu anlaşma gereği belediyede alacağı olan isimler Kamil Cengiz Topaloğlu'na alacaklarını devretti. AK Partili olup belediyeden alacağı olan isimlere ödemeleri yapılırken, diğer alacaklılarla anlaşılarak süre istendi.

ALİ CENGİZ OYUNU MU YAPILDI?
31 Aralık 2020 tarihine kadar 13,5 milyonluk taşınmaz malın herhangi bir 3. kişi veya kuruma devredilmeyeceği taahhüdüne karşılık belediyeden alacağı olan kişi ve kurumlar garanti alıp arsayı alan Kamil Cengiz Topaloğlu'na alacaklarını mahsup ettiler. Topaloğlu ise beklenmedik bir şekilde 2020 yılının Şubat ayında taşınmazı Mehmet Köksal ve Bilal Ulusoy isimli şahıslara satarak sözleşmeye uymadı. Kamil Cengiz Topaloğlu'ndan alacağı olanlar ise olayın öğrenilmesinin ardından büyük şaşkınlık yaşadı.

SATILAMAZ İBARESİNE UYULMADI?
Arsayı devralan Mehmet Köksal ve Bilal Ulusoy'un bu anlaşma karşılığı belediyeye 650 bin TL hibe yaptığı öğrenilirken, Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı'nın bu anlaşmaya nasıl razı olduğu ise gizemini koruyor? Arsa satışından alacağı olan bir çok kişi yapılanın hukuki olmadığını ve Başkan Sandıkçı'nın konuya açıklık getirmesini istediler. Kendilerinin dolandırıldıklarını ifade eden alacaklılar konuyu yargıya taşıyacaklarını da ifade ettiler.

1 MİLYON 150 BİN TL. BAĞIŞ 
Yaşanan olayın medyada yer almasının ardından değişik iddialarda peşi sıra gelmeye başladı. İbrahim Sandıkçı ve Kamil Cengiz Topaloğlu ile belediye başkanı seçilmeden önce ticari ilişkileri olduğu, aralarında daire satışı yapıldığı belirtiliyor. Arsanın 'satılamaz' taahhüdü ve belediye şerhi olmasına rağmen devrine izin vermeden önce arsanın yeni sahipleri olan Mehmet Köksal ve Bilal Ulusuy'la hangi pazarlıkların yapıldığı da söyleniyor. Bu isimlerin belediyeye 1 milyon 150 bin TL gibi yüksek miktarda bağış yaptıkları iddia edilirken, bağışın hangi gerekçe ile yapıldığı ise kafaları karıştırdı.

ALACAKLILARA TUTANAK 
Söz konusu arsayı ilk satın alan Kamil Cengiz Topaloğlu belediyeye dört milyon çek vermiş dönemin yöneticileri tarafından ciro edilerek belli kişilere verildiği biliniyor. Bu çeklerin ödendiği ancak verilen çeklerin yine belediyede alacağı olan AK Partili ya da AK Parti'ye çok yakın isimler olduğu ifade ediliyor. Bu arada belediyenin yapılan işleri örtbas edebilmek için belediye alacalısı firmalardan ödeme taahhüdü ile devralan firmalara yolsuzluk yapıldığına dair tutanak tutup yolsuzlukla suçlandıkları haberleri de ayyuka çıkmış durumda.

OLAY YARGIYA TAŞINIYOR
Belediye alacaklıları yaşananlar karşısında hayretler içinde kaldıklarını kendi paralarıyla hem mağdur hem de suçlu durumuna düşürülerek Canik Belediyesi'nde adeta bir tiyatro oynandığını söylediler. Kamil Cengiz Topaloğlu adlı şahsın bir kuruş alacağı yok iken Canik Belediyesi'nden alacaklı olan firmalardan mahsup yolu ile söz konusu arsanın parasını tamamladığı belediye hesaplarında görünmesine karşın Başkan İbrahim Sandıkçı'nın hangi mantık ve hukuk anlayışı ile arsanın satışına izin verdiği de kafaları karıştıran bu durum. Alacaklılar belediye yönetimine bundan sonra güvenmediklerini olayın yargı yoluyla kesin olarak çözüleceğini ve çok kişinin de başının yanacağını ifade ettiler.