Güncel
Giriş Tarihi : 08-07-2020 18:15   Güncelleme : 08-07-2020 18:15

SANTA FARMA, ‘’TSE COVID-19 GÜVENLİ ÜRETİM BELGESİ” ALARAK,75 YILDAN BERİ SAĞLIĞA SAĞLIKLI HİZMET VERDİĞİNİ BİR KEZ DAHA KANITLADI

Santa Farma, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından normalleşme sürecinde, sanayi tesislerinde alınması gereken önlemlere yönelik denetimlerden geçen firmalara verilen ‘’Güvenli Üretim’’belgesini aldı.

SANTA FARMA, ‘’TSE COVID-19 GÜVENLİ ÜRETİM BELGESİ” ALARAK,75 YILDAN BERİ SAĞLIĞA SAĞLIKLI HİZMET VERDİĞİNİ BİR KEZ DAHA KANITLADI

Türkiye’nin 75 yıllık köklü ve güçlü yerli ilaç firması Santa Farma, sektörüne sağlıklı hizmet vermeye devam ediyor. Santa Farma’nın Kocaeli Gebze V (Kimya) İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde (GEBKİM OSB) yer alan tesisleri, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından Covid-19 özelinde verilen; Güvenli Üretim Belgesi’ni aldı. Bu belge ile Santa Farma, üretim tesislerinin Covid-19 sürecinden etkilenmediğini ve hijyenik koşullarda üretim faaliyetlerini aksatmadan yürütmeye devam ettiğini bir kez daha kanıtlamış oldu.

Süreci büyük dikkatle takip ettik

Konu hakkında bir açıklamada bulunan Santa Farma İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Erol Kiresepi;“ Santa Farma olarak TSE tarafından Covid-19 özelinde verilen; “Güvenli Üretim Belgesi’ni almış bulunuyoruz. Bunu bir başarı belgesi olarak değil, şirketimizin kuruluşundan beri toplum sağlığına göstermekte olduğu hassasiyetin kanıtı olarak görüyoruz.

Covid-19 salgın sürecini en başından beri büyük dikkatle takip ettik, salgını önleme, çalışanlarımızı ve diğer paydaşlarımızı koruma ve kontrol etme ilkeleri doğrultusunda hazırladığımız acil eylem planlarımızı hızlı bir şekilde hayata geçirdik ve gereken tüm tedbirleri uyguladık. Stratejik öneme sahip bir sektörde faaliyet göstermemizin bilinciyle, üretimi kesintisiz devam ettirdik ve toplumumuzun ilaca erişim konusunda zorluk yaşamamasını sağladık. Süreci çalışanlarımızın, paydaşlarımızın ve toplumun sağlığını her şeyin önünde tutarak yürüttük ve bu şekilde sürdürmeye devam edeceğiz. Bu zor günlerde,sorumlu ve bilinçli davranarak tedbirlere uyum sağlayan çalışanlarımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz” ifadesini kullandı.

Denetimden geçen firmalara belgeleri veriliyor

TSE uzmanları, sanayi işletmelerinin Covid-19 ile mücadelesine destek vermek için “Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu”nu hazırlamıştı.

Sanayicilere rehber olan kılavuz, firmalara salgınla mücadele ederken yol göstermekle kalmadı. Kılavuz, salgın sonrası dönemin ihtiyacı olan, firmaların güvenilir ve hijyenik üretim standartlarına uygunluğunun belgelendirilmesini de sağladı. Kılavuza göre; denetimi tamamlanan firmalara, güvenli üretim yaptığını gösteren “Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi” veriliyor.

Santa Farma hakkında

Türkiye’nin en köklü ilaç firmaları arasında bulunan ve 75. yılını kutlayan Santa Farma, 1944 yılında Farma Laboratuvarı olarak haşere ilacı, öksürük tabletleri ve şurubu gibi basit ama kullanım sahası geniş ilaçlarla sektöre adım attı. 1946 yılında Santa Laboratuvarı ile birleşme sonucu bugünkü Santa Farma‘nın temelleri atılmış oldu. 1953 yılında üretim tesisi kurma kararı alındı. 1954 yılında Santa Farma İlaç Fabrikası Kollektif Şirketi, 1973 yılında ise Santa Farma İlaç Sanayi A.Ş. kuruldu. Santa Farma, 10 ayrı terapötik kategoride ve bu kategorilerin altında 50 ayrı pazarda toplam 73 ürünle faaliyet gösteriyor. Söz konusu terapötik kategoriler, Dermatoloji, Sindirim Sistemi ve Metabolizma, Gastroenteroloji ve Enfeksiyon, Hematoloji, Kardiyovasküler Sistem, Kas&İskelet Sistemi, Radyoloji, Sinir Sistemi (MSS), Solunum Sistemi, Ürogenital Sistemi olarak sıralanıyor. Şirketin GEBKİM OSB’deki üretim tesisi, 43.000 m2 kapalı alanda, yıllık 150 milyon kutu üretim kapasitesi ile çalışıyor.