Güncel
Giriş Tarihi : 08-07-2020 18:31   Güncelleme : 08-07-2020 18:31

Dünya’nın en prestijli zeytinyağı yarışmalarından London IOOC’den Egemden’e ödül

Egemden, Ege’den gelen eşsiz lezzeti ile dünyaca ünlü zeytinyağı yarışması London IOOC’da kalite kategorisinde bronz ödülün sahibi oldu.

Dünya’nın en prestijli zeytinyağı yarışmalarından London IOOC’den Egemden’e ödül

Türkiye’nin en büyük sıvı yağ üreticisi Savola Gıda, dünyaca ünlü zeytinyağı yarışması London International Olive Oil Competition’da Egemden Natürel Sızma Soğuk Sıkım ile kalite kategorisinde bronz ödüle layık görüldü. 2018 senesinde yine aynı yarışmada Ümit Ünal tarafından tasarlanan Gurme Seri Şişeleri ile dizayn kategorisinde ödül alan Egemden, bu sefer de kalitesi ile bir çok zeytinyağı arasından öne çıkarak ödüle ulaştı.

Dünyaca ünlü ve Avrupa’nın en büyük ve prestijli zeytinyağı yarışması olan London IOOC’de, dünyanın dört bir yanından gelen bağımsız uzmanlardan oluşan 60’ın üzerindeki jüri üyesi yüzlerce zeytinyağını değerlendirdi. Egemden Natürel Sızma Soğuk Sıkım Zeytinyağı, tüm zeytinyağları arasından sıyrılarak kalite kategorisinde bronz ödüle layık görüldü.

Gurme Seri uluslararası birçok ödülün sahibi

Başarısını uluslararası arenalarda kazandığı ödüllerle kanıtlayan Egemden, Ümit Ünal tasarımlı Gurme Seri Cam Şişeleri ile 2019 yılında dünyanın en büyük tasarım yarışması If Design Ödülleri’nde 6.375 rakip arasından birinciliği elde etmişti. 2018 yılında ise Türkiye’nin en prestijli yarışmalarından Ambalaj Ay Yıldızları Ödülleri’nde 2 Altın Ödül’e, Avrupa’nın en prestijli yarışması olan London IOOC’da da ambalaj kategorisinde “Platinum”, inovasyon kategorisinde“Silver” ve total imaj kategorisinde “Gold” ödüllerine layık görülmüştü.

Ayvalık ve çevresi olarak bilinen Kuzey Ege’de yetiştirilen zeytinlerden elde edilen Egemden Gurme Lezzetler Serisi, eşsiz tatlar arayan zeytinyağı severler için; Erken Hasat, Organik ve Soğuk Sıkım çeşitleri ile özenle şişelendi ve raflarda yerini aldı.

Türkiye’nin lider sıvı yağ markalarını bünyesinde bulunduran Savola Gıda’nın çatısı altında; Yudum, Sırma, Egemden, Cielo, Brillo ve Afia markaları yer alıyor. Sıvı yağ pazarındaki başarısının yanı sıra uzun yıllardır Türkiye’de zeytinyağ kategorisinin en uzman üreticilerinden biri olan Savola Gıda senelerdir üst üste ülkenin en büyük markalı zeytinyağı ihracatçısı olmanın gururunu yaşıyor.

Savola Gıda Hakkında: Türkiye sıvıyağ sektörünün lideri Yudum Gıda, üretimine ilk olarak 1975 yılında İstanbul Haliç fabrikasında başlamıştır. 1984 yılında tüm fabrikanın Ayvalık’a taşınmasıyla birlikte yeni yatırımlarla zeytinyağının yanı sıra yemeklik ayçicek ve mısır yağında da üretim hacmini artırmıştır. 2008 yılında Yudum Gıda Orta Doğu ve Körfez Bölgesi, Kuzey Afrika, İran ve Orta Asya bölgelerinde sıvıyağ, şeker, ambalaj, perakende ve emlak sektörlerinde faaliyet gösteren Savola Group’un bünyesine katılmıştır. 2017 yılında şirket ünvanı Savola Gıda San. ve Tic. A.Ş olarak değişmiştir. 2017 yılında Egemden markasının lansmanını gerçekleştirerek zeytinyağı pazarında uzman ve güçlü duruşunu pekiştirmiştir. Sıvıyağ pazarında yıllardır Yudum, Egemden ve Sırma markaları ile Türkiye’nin en çok tercih edilen sıvı yağlarını üreten Savola Gıda’nın 23.000 m2 açık alan üzerine kurulu Ayvalık’taki fabrikasının yıllık üretim kapasitesi mısır yağı ve ayçicek yağı için 150.000 ton, zeytinyağ için 20.000 ton’dur.

 

Savola Gıda, Türkiye’de yatırımlarına hız kesemeden devam etmiş, yüksek teknolojisiyle Nisan 2018’de yeni margarin üretim tesisini faaliyete alarak endüstriyel ve pastacılık yağları pazarına Sava ve Vala markalarıyla giriş yapmıştır.