Güncel
Giriş Tarihi : 24-05-2021 19:49   Güncelleme : 24-05-2021 19:49

DASK Sigortası Ne Kadar Ödeme Yapar?

DASK olarak adlandırılan zorunlu deprem sigortası deprem, deprem sonrası oluşan yangın, patlama, yer kayması ya da tsunamiden kaynaklanan maddi zararları nakit olarak karşılar.

DASK Sigortası Ne Kadar Ödeme Yapar?

Kısmen ya da tamamen zarar gören binalar teminat altına alınır. Binalar ile birlikte ayrıca;

  • Ana duvarlar ve bahçe duvarları
  • Bina temelleri ve istinat duvarları
  • Bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar
  • Tavan ve tabanlar ile merdivenler
  • Asansör, koridor, sahanlıklar
  • Çatı ve bacalar
  • Bir yapının tamamlayıcı tüm bölümleri ayrı olarak teminat kapsamı altına alınır.

Azami Teminat Tutarı

Zorunlu deprem sigortasında hedef deprem felaketinin ardından sigorta sahibinin hayatına kaldığı yerden devam etmesini güvence altına almaktır. Her yıl inşaat maliyetlerinde yapılan artışa göre azami tutar da teminat sağlanır. DASK sigortası ne kadar ödeme yapar sorusunun cevabı her yıl değişiklik gösterir.

2021 yılı için belirlenen tüm yapı tiplerinde azami teminat tutarı 268 bin TL'dir. Teminat tutarının tespitinde yıkılan binanın yeniden inşa edilmesi halinde yapılacak maliyet dikkate alınır. Teminat tutarı azami teminat tutarını geçmemesi şartı ile konutun yapı tarzına ve büyüklüğüne göre belirlenir.

Hasar Tespiti Süreci

Binanın değeri azami teminat tutarını geçtiğinde isteğe bağlı olmak şartı ile sigorta yaptıran ek teminat alır ancak bunun için gerekli olan özel sigorta şirketlerinden konut sigortasının olmasıdır. Zorunlu deprem sigortası hasarın yüzde ikisinin üzerini karşılar.

Kısacası sigortalı bir konutta depremden kaynaklanan hasar 100.000 lira ise bunun 2000 liraya kadar olan zararı DASK tarafından karşılanmaz ancak 2 bini aşan zararlarda ödeme DASK tarafından gerçekleştirilir.

Hasar tespiti süreci DASK ihbar hattının aranması ile birlikte başlar, sigorta bir yıl için geçerlidir her yıl yenilenmesi gerekir. DASK Sigorta bedeli metrekare olarak belirlenir, 2021 yılı için belirlenen rakam betonarme ve meskenler için 1268 TL, diğer binalar için 874 TL olarak belirlenmiştir.

DASK Ödeme İşlemi

Afet sigortaları kanununa göre DASK sigortası yaptırmak zorunlu hale gelmiş durumdadır. Deprem bölgesinde bulunan Türkiye'de zorunlu deprem sigortası yaptırmayanlar oluşan zararlarda devlet tarafından sunulan yardımlardan ya da kredilerden yararlanamaz ve her türlü destekten mahrum kalır.

DASK yani zorunlu deprem sigortası adından da anlaşıldığı gibi sadece deprem ve depremden kaynaklanan zararları karşılayan sigorta türüdür. Konut sigortasında olduğu gibi teminat kapsamı içerisinde her türlü olası duruma karşı konut güvence altına alınmaz. Hasar tespitinin bildirilmesinin ardından bağımsız denetçiler inceleme gerçekleştirir. Daha sonra sigortalının banka hesabına bir ay içerisinde DASK ödemesi yapılır.