Güncel
Giriş Tarihi : 24-05-2021 19:53   Güncelleme : 24-05-2021 19:53

İleti Yönetim Sistemi Kimleri Kapsıyor?

İleti yönetim sistemi hizmet sağlayıcılarının gönderdiği ticari bilgilerin kontrol altına alınması amacı ile Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile yürürlüğe girmiştir.

İleti Yönetim Sistemi Kimleri Kapsıyor?

Bu kanuna birlikte ticari amaçla gönderilen e – posta, kısa mesaj, sesli çağrılar, görseller ve benzer iletiler kontrol altına alınarak, alıcılardan onay alma zorunluluğu getirilmiştir. Böylelikle, izin verilmeden alınan ticari iletiler şikayet edilerek, alıcıların kişisel güvenliği kontrol altına alınmaktadır. İleti yönetim sistemine kayıt yaptırılmayan izinler de şikayete tabidir. Peki, ileti yönetim sistemi kimleri kapsıyor?  

Ticari Elektronik İleti Nedir ve Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Ticari elektronik ileti, ticari amaçlar ile ürün ya da herhangi bir hizmetin tanıtımını yapmak için gönderilen kısa mesaj (SMS), görüntülü ileti, faks, telefon (çağrı merkezleri) ve e – posta iletişim türlerini tanımlamaktadır. Ticari amaçla gerçek ve tüzel kişiler tarafından gönderilen bu ticari içerikli iletiler, kişinin izni olmadan, kullanılan sosyal medya ya da internet sitelerinin sağladığı kişiler bilgiler ile oluşabilmektedir.

Dolayısıyla, alıcıların kişisel bilgilerinin güvenliği ve alınan iletilerin kontrolü için işlem yapması büyük bir öneme sahiptir. İleti yönetim sistemi, kişilerin ticari elektronik iletileri kontrol etmesi, onayları kaldırma ve şikayet etme işlemlerini gerçekleştirebileceği güvenli bir ulusal veri tabanıdır.      

İleti Yönetim Sistemine Kayıt ve Onay Kontrolü

İleti yönetim sistemi alıcıların ve hizmet sağlayıcıların işlemlerini düzenleyen ulusal bir veri taban sistemi olarak hizmet vermektedir. Hizmet sağlayıcısı olarak gerçek ve tüzel kişiler, onay alınan alıcıların izinlerini İleti Yönetim sistemine kayıt ettirmelidir. Kayıt ettirilmeyen izinlerin geçerliliği bulunmamaktadır. Alıcılar ise gelen ticari iletileri kontrol edebilir, uygun olmayan iletilerin onayını kaldırabilir ya da onayı olmadan gelen ticari iletileri şikayet edebilir. Dolayısıyla, ileti yönetim sistemi kapsayan kişiler, hizmet sağlayıcıları ve alıcı vatandaşlar şeklindedir.     

İleti Yönetim Sistemi İçim Başvuru Nereye Yapılır?

İYS sistemini kapsayan kişiler için en önemli konulardan biri olan başvuru adresi, online olarak hizmet veren e – devlet ve www.iys.org.tr şeklindedir. Hizmet sağlayıcıları, sisteme bir şirket ya da kurum olarak giriyorsa şirketin imza yetkilisi olan kişinin e – imzası ile giriş yapabilmektedir. Ancak, şirket olarak çalışmayan kişiler ya da imza olmayan bu başvuruyu yapmak istiyorsa bilgileri girerek giriş yapabilmektedir. Merkezi Türkiye Cumhuriyeti içerisinde olmayan yabancı şirketlerde faaliyet alanları için bu işlemi yapma zorunluluğu olduğundan MERSİS kaydı ile ya da bilgileri girerek giriş yapabilirler.

Kaynak: https://www.iys24.com/iys-kimlere-zorunlu.html