Güncel
Giriş Tarihi : 24-05-2021 19:55   Güncelleme : 24-05-2021 19:55

Google seo nedir, nasıl yapılır?

SEO, web sayfalarının arama motorlarının organik (sponsorsuz) sonuçlarında konumunu iyileştirmeyi ele alan Dijital Pazarlamadır. Bu kılavuzda ne olduğunu ve nasıl çalıştığını ayrıntılı olarak göreceğiz.

Google seo nedir, nasıl yapılır?

SEO, bir web sitesinin arama motoru sıralamasındaki konumunu geliştirerek görünürlüğünü artırmayı amaçlayan stratejiler ve uygulamalar kümesidir, ödeme yapılmayan sonuçlarda, "saf" veya " organik " sonuçlar olarak adlandırılır. S.E.O. Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir.

Bu uygulamalar bir web sitesinin farklı yönlerini kapsar: sitenin yapısının optimizasyonu, HTML kodu, metin içeriği, gelen bağlantıların yönetimi, yani diğer sitelerden sitenize işaret eden, gelen bağlantılar olarak adlandırılan veya daha yaygın olarak, backlink özelliğidir. iBacklink, herhangi bir web sitesinden sitemize bir bağlantıdır. Google gibi arama motorları backlink'i bir sinyal olarak kullanıyor ve giden sitenizden başkalarını işaret eder.

Google açık ara dünyada açık ara en çok kullanılan arama motoru olduğundan, çoğu SEO etkinliği Google'ın algoritmasını ve periyodik güncellemelerini ve siteleri bu algoritma tarafından daha "beğenilmesini" sağlamak için eylemlerini incelemeyi içerir.

SEO, nasıl çalışır?

Arama Motoru Optimizasyonu iki daldan oluşur: Sayfa İçi SEO ve Sayfa Dışı SEO. İdeal bir bağlamda, bu iki yaklaşım türü, mümkün olan en iyi konumlandırmayı sağlamak için eşzamanlı olarak çalışır. Sayfa optimizasyonu, iyi bir arama motoru optimizasyonu etkinliğinin temelidir, ancak bu tek yaklaşım çoğu zaman bir siteyi Google'ın ilk sayfasında konumlandırmak için yeterli değildir. Tam da bu nedenle, özel ve stratejik süreçler yoluyla bir web sitesinin istenen sonuçları elde etmesine yardımcı olan Off Page aktivitesi desteklenir.

Sayfa Üzerinde SEO

Sayfa içi SEO, optimizasyon sürecinin temelidir ve sitenin kendisinde gerçekleştirilen tüm optimizasyon stratejilerini içerir. Sayfada etkinliklerinin temelleri şu şekilde özetlenebilir:

  • Anahtar kelimelerin incelenmesi ve sitenin temalarının doğru seçimi
  • Metinlerde ve site yapısında anahtar kelimelerin ve ilgili kelimelerin doğru kullanımı
  • Sağlam ve mantıklı bir site yapısının uygulanması
  • Tutarlı ve ilgili bağlantıların dahili bir yolunun oluşturulması (stratejik dahili bağlantı)
  • İyi "SEO Dostu" içerik
  • Site kodunun doğru optimizasyonu (sunucunun teknik yönleri, hız, kırıntıları vb.)
  • Sayfada html etiketlerinin iyi kullanımı: başlık etiketi, meta açıklama ve başlık etiketi
  • Doğru görüntü optimizasyonu (sıkıştırma- alt etiket- dosya adı)
  • İyi bir Kullanıcı Deneyimini hedefleyen bir sitenin oluşturulması

Kaliteli ve değerli içerik sunarak bir kullanıcının isteklerini karşılamayı amaçlayan tüm bu faaliyetlerle karakterize edilir. Kaliteyi hedefleyen, uzun vadede ödüllendiren daha etik bir faaliyettir.