Güncel
Giriş Tarihi : 24-05-2021 19:58   Güncelleme : 24-05-2021 19:58

Kredili Mi Kredisiz Mi Ev Almak Gerekir?

Bankalar, bu gün için hemen hemen herkese ev kredisi vermektedir. Ev zaruri bir ihtiyaçtır, ancak ev almanın birçok yöntemi var.

Kredili Mi Kredisiz Mi Ev Almak Gerekir?

Bilinen ev alma şekillerinden biri olan kredi çekerek ev alma yöntemi, kolay ve çekici olsa da, sonuçları biraz ağır olan bir sistemdir. 200 liralık bir ev için 350 lira ödeme yapıyorsunuz. Tabi bu 10-15 yıla bölününce, pek önemsenmiyor ancak, ödeme esnasında pişmanlıklar başlıyor. Elinizde para olduğu zaman, kalan borcu bir anda ödeyemiyorsunuz. Buda işin ilginç tarafı. Ödemeyecek duruma gelmeniz, bankanın istediği bir şeydir. Bu nedenle taksitle ev almak için, daha iyi yollar bulunmalıdır.

Kredili Ev Almanın Dezavantajları

Kredili ev almak, bakkaldan sakız almak kadar kolaylaştı. Bunun nedeni, bu işi üstlenenlerin 3 liralık evden, 3 lira faiz aldıkları içindir. Bu durumda krediyle ev almak çok risklidir. Neden risklidir? Diye bir soru sorabiliriz. Bunun nedeni, faizli kredi ile bankadan ev aldığınız zaman, evi alırken faiz ödüyorsunuz. Ödemeleri yapamadığınız zaman faiz ödüyorsunuz.

Bunun üstüne evinizin borçlarını ödeyemediğiniz zaman banka evi elinizden alıyor ve ödediğiniz miktarı geri vermiyor. Üstüne borçlu da çıkabiliyorsunuz. Bu nedenle, özellikle faiz oranlarının artması ile birlikte, faizli kredi çekme olayı önemini kaybediyor.

Ev Almak İçin Ne Yapmak Daha Uygun Olacaktır

Ev almak için öncelikle, ödeme koşullarınıza uygun, faizsiz bir sistem bulmak gerekiyor. Faiz oranlarının ve faizin cazip olmaması nedeni ile bu sistemler daha çok revaçta artık. Günlük piyasanın durumu nedeni ile kredi ile ev almak pek cazip değil. Kar payı, hizmet bedeli ve senetli diğer faizsiz ev sistemleri ile ev almak, oldukça kolay bir hale gelmiştir. Karşılıklı güvene dayalı olan bu sistemlerde, faizsiz sistemle ev alma seçeneklerine rastlayabilirsiniz.

Hatta peşinatsız ev almak istiyorum, diyenler için bile uygulamalar mevcuttur. Ev parasının yarısını verip, geri kalanını taksit yapan kuruluşlarda vardır. Bu meselede karşılıklı güven devreye girmektedir. Evi satın aldıktan sonra, hizmet bedeli dışında masraf almayan kuruluşlar da, bu gün için tercih edilmeye başlanmıştır.