Güncel
Giriş Tarihi : 19-09-2021 19:29   Güncelleme : 19-09-2021 19:29

KPSS Mühendislik Atamalarında Mülakat Var mı?

Devlette çalışmak isteyen bireylerin ilk merak ettiği konular arasında KPSS gelir.

KPSS Mühendislik Atamalarında Mülakat Var mı?

KPSS açılımı bilinen fakat içeriği ve devamında yapılacaklar hakkında açıklamaya muhtaç bir husustur. KPSS mühendislik atamalarında mülakat var mı? KPSS’de hangi dersler var? Soruları bunların başında gelir. Bu yazımızda bu konunun dışında ayriyeten atamalardan ve KPSS sonrasındaki prosedürlerden de bahsedeceğiz.

Her birey yaşamsal faaliyetlerini yerine getirebilmek için çalışmak ve kazanmak ya da belli bir yaşına kadar olduğu gibi bir başka bireye bağlı olarak yaşamak zorundadır. Ülkemizde lise, ön lisans ve lisans mezunları iş bulma konusunda iki seçenekle karşılaşırlar; özel sektör ya da devlet kurumları. Özel sektör koşulları çok fazla işçi seçeneği ve oluşan rekabet nedeniyle oldukça çetindir. Bu sebeple iş arayan adaylar devleti tercih ederek mesai saatleri ve ücretleri sabit bir çalışma imkanı yakalamak ister.

  1. Devlette nasıl iş bulunur?

KPSS ülkemizde devlet kurumlarında memur olarak çalışmanın en yaygın yoludur. Açılımı Kamu Personeli Seçme Sınavı’dır. Farklı çeşitleri ve puan türleri olan bu sınav devlet bünyesinde iş bulmak isteyen fertlerin odak noktası haline gelmiştir. İlkokul ya da ortaokul mezunu olan vatandaşlar KPSS’ye girme hakkına sahip olmadığı için İŞKUR’a başvurmalıdırlar.

  1. KPSS çeşitleri nelerdir? Mühendisler KPSS’ye hangi alandan girerler?

KPSS ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunlarına hitap eder. Mühendisler lisans mezunu bireylerdir. Devlette mühendis olarak iş bulmak isteyenler KPSS genel yetenek (GY) ve genel kültür (GK) testlerine girerler. KPSS’de bir diğer sınav ise alan sınavıdır. Bu sınav öğretmenlik gibi alan yeterliliğini kanıtlaması gereken meslekler içindir. Mühendisler alan yeterliliğine girmezler.

  1. KPSS’de hangi dersler var?

KPSS Genel Yetenek ve Genel Kültür testleri tüm adayların cevaplaması zorunlu olan kısımdır. Genel Yetenek testi içerisinde Türkçe ve Matematik derslerinin sorularını barındıran bölümdür. KPSS konuları lise seviyesinde olup temel Türkçe ve Matematik becerilerini ve konularını kapsar. Diğer yandan KPSS Genel Kültür kısmı 3 dersten oluşan bölümdür. Tarih, Coğrafya ve Vatandaşlık derslerinin soruları bu bölümde yer alır. Tarih ve Coğrafya derslerinin konuları lise seviyesindedir. Vatandaşlık testi ise Anayasa ve güncel bilgiler hakkında sorular içerir.

  1. KPSS Mühendislik Atamalarında Mülakat Var Mı?

Devlete KPSS sınavı tabanında atama iki farklı şekilde olur. Bunlardan ilki merkezi atamadır. Bu atama usulünde mülakat yoktur. Senede 2 kere olan merkezi atama, 2 sene geçerli olan KPSS puanını da göz önünde bulundurursak adaylara aynı puanla 4 kere tercih yapma hakkı sunar. Mühendisler ve mühendis adayları büyük çoğunlukla bu yoldan atanır. Diğer atama şekli ise açıktan atamadır. Bu atama şekli ise kurumların açıklarına göre kadro açmaları ve başvuran adayları mülakata alarak seçmeleri temeline dayanır. Mülakatlar sadece sözlü ya da hem sözlü hem yazılı şeklinde olabilir.

  1. KPSS Mühendislik Nasıl Tercih Yapılır?

Devlete atanmak isteyen mühendislerin KPSS puanlarını kullanarak tercih yapmaları gerekir. Adaylar KPSS puanları ve ÖSYM’nin hazırladığı tercih kılavuzunu kullanarak puanları ve istekleri doğrultusunda tercihlerini yaparlar. Tercihler açıklanan kurumların mühendis ihtiyaçlarına göre yapılır. Bu tercihlerin açıklanması çok uzun sürmemekle beraber başvuran adayların sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Ataması gerçekleşen adaylar çalışacağı kurumun internet sitesinden gerekli belgeleri öğrenir ve teslim eder. Belgelerin tesliminden en fazla 15 gün sonra işe başlamak zorunda olan mühendisler maaşları ve mesai saatleri sabit bir işe sahip olmuş olurlar. Mühendislik maaşları özel sektörde işe yeni başlayanlara kıyasla devlette çok daha dolgundur. Bunun yanına çalışma koşullarının rahatlığı da eklendiğinde devlette çalışmak her aday için cezbedici bir durumdur.