Güncel
Giriş Tarihi : 02-08-2021 12:00   Güncelleme : 01-10-2021 12:00

Yaşanabilir bir Ortam için Klima Çeşitleri

Klimalar yaz sıcaklarında taze bir serinlik, kış soğuklarında ise iç ısıtan bir sıcaklık sunar.

Yaşanabilir bir Ortam için Klima Çeşitleri

Son yıllarda kullanımı giderek yaygınlaşan klimalar birçok evde zorunlu ihtiyaç olarak yerini almaya başladı. Kullanım alanına göre klima çeşitleri oldukça fazla. Bu da klima alırken yapılacak seçimi daha önemli hale getiriyor. Örneğin bir klima seçiminde evin hangi odasında kullanılacağı, odanın şekli ve konumu gibi konular öne çıkıyor. Ofis, kafe ve büyük işletmelerde ise mekânın genişliği, cam bulundurup bulundurmaması gibi ayrıntılara dikkat etmek gerekiyor. Klima bir iklimlendirme sistemi olduğu için yapılacak doğru tercih sayesinde alınacak verim arttırılabilir. Doğru klima seçimi ile verimi artırırken; enerji tüketimini de azaltabilirsiniz. Doğru klima seçimi için bazı noktalara gelin birlikte bakalım.

Klima Çeşitlerini Kullanım Alanınıza Göre Seçin

Klima çeşitlerinde kullanım alanı büyük önem taşıyor. Bu yüzden satın almadan önce klima çeşitlerinin hangi mekânlara uygun olduğunu bilmeniz oldukça önemli. Mekânın genişliği klima seçiminde önemli rol oynuyor. Özellikle geniş alanlar için çok fazla klima çeşitleri mevcut. Eğer klimaların iç ve dış ünitelerini görmekten hoşlanmıyorsanız kanal tipi klima seçebilirsiniz. Kanal ve menfezler sayesinde mekâna hava sağlayan bu klima çeşidi kolaylıkla tavan bölmelerinin içine gizlenerek monte edilebiliyor. Hem mekânınızın estetiğini bozmayan hem de hava akışını homojen olarak dağıtan bir klima arıyorsanız kanal tipi modeller tam size göre. Toplantı odası, atölyeler, otel lobileri ve kafeler gibi alanlarda genellikle kaset tipi veya salon tipi klimalar tercih edilir. İç ünitesi tavana gömülü, dış ünitesi ise tavana monte edilmiş kare şekilli kaset tipi klima modelleri, ısıyı ve serinliği dört tarafından mekâna yayabilir. Salon kliması da kaset tipine benzer özellikler taşır. Fakat salon tipi klimalar zemine konumlandırılır, uzaktan görüntü itibariyle buzdolabını andırır. Güçlü bir hava akışı sağladıkları için daha çok eğitim merkezleri, mağazalar ve büyük ofis gibi mekânlarda kullanılır. Eğer siz de mekânınıza hava dağıtımı eşit bir şekilde gerçekleştiren bir klima arıyorsanız zemine konumlandırılan salon tipi veya tavana monte edilen kaset tipi klimalar sayesinde aradığınız ferahlığı bulabilirsiniz.

Dar Alanlara Uygun Klima Çeşitleri

Daha çok ev, küçük ofis gibi ortamlar için duvar tipi veya tavan kliması tercih ediliyor. Belirli bir odayı soğutmaya veya ısıtmaya yönelik çalışan klimalar bekleneni fazlasıyla karşılıyor. Eğer dar bir alanınız varsa ve salon tipi veya kaset tipi klima tercih ederseniz beklenenin çok üzerinde bir enerji harcayabilirsiniz. Bu nedenle seçeceğiniz klima mutlaka kullanım alanına uygun olmalı. Duvar tipi klimalar iç ve dış ünitelerden oluşan sistemlere sahiptirler. Salon, mutfak, oturma odası ve çalışma odası gibi alanlarınıza gereken hava akışını başarıyla sağlar. Tavan kliması ise duvar tipi klimalarla benzerlik taşır. Ancak tavana monte edildikleri için havayı alana daha eşit bir şekilde dağıtabiliyorlar.

Klima Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Klima alırken mekân seçimini belirledikten sonra kapasitesini seçmelisiniz. Ev için uygun bir klima alırken evde yaşayan kişi sayısı, büyük çaplı bir işletme için alınan klimalarda ise aynı anda mekânda bulunacak kişi sayısı hesaplanmalıdır. Tabii bunların yanı sıra yaşanan bölgenin iklimi de seçilecek klimanın kapasitesini etkiliyor. O yüzden klima seçerken uzman bir servisin klimayı kullanacağınız mekânın ihtiyacı olan kapasiteyi hesaplaması gerekiyor. Günün büyük bir kısmını çalışıyor olarak geçirecek klimanızın tüketeceği enerjiyi de göz önünde bulundurmalısınız. Aynı zamanda çevreye yapacağı etkileri bilmekte de fayda vardır. Birçok enerji tasarruflu çevre dostu klima çeşitleri mevcut. Enerji konusunda ise dikkatli olmak gerekiyor. Örneğin bazı klimalar inverter adlı özellik sayesinde belirlenen dereceye geldiğinde enerjisini düşürerek etkisini sürdürmeye devam ediyor. Kısacası klimalarda tasarruf modu, otomatik açılıp kapanma ve inverter gibi özelliklerin bulunması elektrik faturalarını doğrudan ilgilendiriyor.

Uzun yıllar boyunca serinliğin ve sıcaklığın tadını doyasıya çıkarmak için iyi bir marka seçimi yapmak gerekiyor. Klima alanına yoğunluk vermiş, bu alanda çok sayıda klima çeşitleri üretmiş markalara öncelik verilmeli. Çünkü kaliteli bir klima ile ikliminizi kontrol etmek sizin de hakkınız. Bu hakkı doğru değerlendirmek için uygun fiyat ve kaliteyi bünyesinde birleştiren FujiPlus klima çeşitlerini gönül rahatlığıyla inceleyebilirsiniz.