Güncel

Hamster Fiyatları 2022’de Ne Kadar Oldu? Hamsterın Maliyetleri Neler?

Evde hamster beslemeyi düşünen ancak Hamster fiyatları ne kadar oldu, hamster beslemek için gerekli malzemeler neler gibi araştırmalar oldukça yaygın durumdadır. Her yıl belirli oranda fiyat artışı yapılan hamsterlarda fiyatlarda hamster çeşitlerinin önemli olduğu unutulmamalıdır. Ancak çeşit ne olursa olsun hamster fiyatları 2022 yılı itibariyle artmıştır. Aşağıdaki güncel hamster fiyatları doğrultusunda almak istediğiniz hamster türüne bağlı olarak ortalama fiyatları öğrenebilirsiniz.

Hamster Türleri Neler?

Hamster fiyatlarında türler doğrudan belirleyici olmaktadır. Bu nedenle de fiyatlardan önce hangi hamster türünün beslenmek istendiği belirlenmelidir. Bu doğrultuda Türkiye’de de yaygın olmakla birlikte hamster türlerinde 7 farklı cins ön plandadır.

 1. Gonzales hamster
 2. Çin hamsterı
 3. Avrupa hamsterı
 4. Roborovski hamster
 5. Suriye hamsterı
 6. Cüce Rus hamsterı
 7. Winter white hamster
 8. Campbell hamster

Hamster Türlerinin Özellikleri Neler?

Hamster Fiyatları 2022
Hamster Fiyatları 2022

Gonzales Hamster Özellikleri Neler?

Hamster türleri arasında en hızlı hamster olmasıyla bilinen Gonzales hamsterlar aktif hayvanlardır. 10 cm’e kadar büyüyebilen bu cinsler, temizliğiyle de diğer türlerden ayrılmaktadır. Gün boyunca temizlik yapabilen bu türlerin kendi temizlik ihtiyaçlarını karşılaması, beslenmesini kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle de beslenen hamsterların genel olarak büyük bir bölümü Gonzales hamsterı olmaktadır. Maksimum ağırlığı 75 gram olan bu türlerde ortalama ömür ise 2,5 yıldır.

Çin Hamsterı Özellikleri Neler?

Gonzales hamster türüne göre çok daha küçük yapıda olan Çin hamsterı özellikleriyle de ayırt edilebilir. Daha küçük olmaları, daha hareketsiz olmaları bu türün öne çıkan özellikleridir. 3,5 yıla kadar yaşayabilmektedir.  Çok fazla sosyal olmaması nedeniyle ilgi istemez.

Avrupa Hamsterı Özellikleri Neler?

Hamster türleri arasında en büyük boyutları olan Avrupa hamsterı özellikleri evde beslenmek için çok uygun değildir. 30 cm’e kadar uzayabilir. Büyüklüğünün yanı sıra kemirme huyları da fazladır. Bu nedenle bulduğu her şeyi kemirme, koparma eğilimindedir. Ayrıca büyüklüğü nedeniyle bakımı zordur. Geniş yaşam alanlarına ihtiyaçları vardır.

Roborovski Hamster Özellikleri Neler?

Uzak Doğu’ya uzanan kökleri ile dikkat çeken bu türler, 5 cm’e kadar büyümektedir. Ailenin en küçük üyelerinden birisidir.  Farklı isimleri bulunsa da en yaygın ismi roborovskidir. Diğer isimleri arsında ise çöl hamsterı ya da robo hamsterı vardır. Küçük olmalarının yanı sıra hızlı ve seri olan türler, ortalama 3 yıl kadar yaşar. Sosyal değillerdir ve bu nedenle insanlarla yakın ilişki kurmayı sevmezler. Türkiye’de pek rastlanmayan bu türler, batı ülkelerde yaygındır.

Suriye Hamsterı Özellikleri Neler?

Kuyruğunun kısa olması ile diğer türlerden ayrılan Suriye hamster özelliği, altın rengiyle de dikkat çekmektedir. Altın rengi ağırlıkta olurken açık kahverengi gibi türleri de vardır. Küçük olmaları bakımlarının kolay yapılmasını sağlar. Sosyaldirler. Bu nedenle yaygın bir şekilde beslenmektedir.

Cüce Rus Hamsterı Özellikleri Neler?

Rus hamsterı, en küçüklerdendir. Sosyal değildir. İnsanlarla iyi anlaşamaz. Tüyleri diğer türlere göre daha kıvırcıktır. 2 yıl kadar yaşarlar. Türkiye’de çok fazla tercih edilmez. Özellikle sosyal olmamaları tercih edilmemelerinde etkendir.

Winter White Hamster Özellikleri Neler?

Winter White Hamster özellikleri arasında beyaz renk önemlidir. Çok fazla bulunan tür olmadığından dolayı yüksek fiyatlar ile satılır. 10 cm’e kadar uzayabilen bu türler, görme noktasında sosyal bir rahatsızlığa sahiptir. Gözlerinin daha iri ve çıkık olması ise hamsterın diğer türlerden ayrılmasını sağlar.

Campbell Hamster Özellikleri Neler

Son tür olan Campbell hamster özellikleri ile dikkat çekmektedir. Çok hızlı hareket etmeleriyle diğer tüm hamsterları geçebilir. Tüyleriyle parlayan koyu renk çizgileriyle ayrıt edilebilen bu tür, besleme noktasında da idealdir.

Hamster Fiyatları 2022’de Ne Kadar Oldu?

Hamster Fiyatları 2022
Hamster Fiyatları 2022

Görüldüğü üzere farklı tür hamster olduğu için fiyatları da farklılık göstermektedir. Hamster Fiyatları 2022’de artan maliyetler nedeniyle yükselmiştir. Geçtiğimiz yıllara göre en az 10-15 TL’lik farkların odluğu hamsterlarda Campbell hamster gibi özel türlerin istenmesi halinde daha yüksek ödemelerin yapılması gerekmektedir. Genel olarak hamster fiyatları 2022 yılı itibariyle ortalama şöyledir;

Türüne Göre Hamster Fiyatları 2022 Listesi Fiyat
Suriye hamsterı fiyatı 30 TL
Campbell hamster fiyatı 1250 TL
Cüce Rus hamsterı fiyatı 30 TL
Roborovski hamster fiyatı 250 TL
Avrupa hamster fiyatı 55 TL
Çin hamsterı fiyatı 60 TL
Gonzales hamster fiyatı 50 TL
Winter White hamster fiyatı 750 TL

Evde Hamster Beslemenin Maliyeti Ne Kadar?

Evde hamster beslemek isteyenlerin hamster fiyatları kadar diğer maliyetleri de göz önünde bulundurması gerekir. Bu aşamada ise hamster besleyen ve deneyimleri ile öneriler sunan kişilerin önerilerine dikkat edilmesi çok daha uygundur.

Hamsterler oldukça yaygın ev hayvanlarıdır. Bu küçük kemirgenler genellikle yaklaşık iki yıl yaşarlar ve tek başlarına barınırlar. Farklı hamster türleri vardır. Her birinin büyüklükleri ve özellikleri farklıdır. Doğru boyutta kafes ve ekipmanı satın alabilmeniz için ırkınızın tam yetişkin boyutunun ne olacağını bilmelisiniz. Hamsterler doğal olarak geceler. Bu nedenle geceleri bazı seslere hazırlıklı olmanız gerekir. Kafesi ilk günden itibaren doğru yere yerleştirmeniz hem hamster hem de sizin için uygun olacaktır.

Hamster Beslemeye Başlamadan Önce Dikkat Edilecekler

Herhangi bir evcil hayvan satın almadan önce, yeni bir eve alışmanın stresini en aza indirmek için bir bu konuda kararlı olduğunuzdan emin olun. Hamsterların belirli ihtiyaçları vardır. Egzersiz ve zihinsel uyarının yanı sıra saklanacak bir yeri olan temiz bir kafese ihtiyaç duyarlar. Hamsterınızın ayrıca mağazadan alınanların yanı sıra taze yiyeceklerden de oluşan çeşitli bir beslenmeye ihtiyacı olacaktır. Yeni evcil hayvanınızın ne yiyebileceğini (ve yiyemeyeceğini) de bu nedenle öğrenmeniz gerekir. hamster alırken hamsterın yanı sıra onun yaşam alanını da oluşturmanız için alınması gerekenler listesi şöyledir;

 • Kafes
 • Yatak ve yuvalama alanı
 • Yiyecek ve su kabı
 • Egzersiz yapabileceği tekerlek
 • Saklanma alanları
 • Oyuncaklar

Başa dön tuşu