Sağlık

Hava kirliliği erken doğuma neden oluyor

Solunum yolu ve kalp rahatsızlığını tetiklediği bilinen hava kirliliği üzerine Stockholm Çevre Enstitüsü (SIE), Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Fakültesi ile Colorado Üniversitesinden araştırmacılar, 183 ülkeden 3,4 milyon prematüre doğum üzerine yaptıkları araştırmada, hava kirliliğinin erken doğuma neden olduğunu öne sürdü.

 

Stockholm Çevre Enstitüsü (SIE), Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Fakültesi ile Colorado Üniversitesinden araştırmacılar, 183 ülkeden 3,4 milyon prematüre doğum üzerine yaptıkları araştırmada erken doğumların yüzde 18’ine hava kirliliğin yol açtığı ortaya çıktı.

Hava kirliliği üzerine yapılan uzun süreli araştırmalar solunum yolu ve kalp rahatsızlığını desteklediğini ortaya koydu. Bilim insanları aynı zamanda hava kirliliğinin prematüre yani erken doğum üzerinde de etkili olduğunu söyledi.

Dünyanın farklı yerlerindeki hamilelerin ne derece hava kirliliğine maruz kaldığını ve ne derece erken doğum yaptıkları incelendi. Bilim insanları bu incelemeleri yaparken 2010 yılı verilerini kendilerine kaynak olarak aldı.

Araştırmalar sonucu ortaya çıkan verilerde hava kirliliğinden dolayı erken doğuma en çok maruz kalan bölgelerin Güneydoğu Asya ülkeleri olduğu söylendi. Bilim adamlarına göre güneydoğu Asya ülkelerinde erken doğuma yılda 1.6 milyon kişi maruz kalıyor olabilir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünya genelinde her on bebekten biri prematüre olarak dünyaya gelirken, ABD’de yapılan benzeri bir çalışmada, erken doğumun ABD’ye maliyeti yıllık 4.3 milyon dolar. 5 yaşından küçük çocuklarda en çok görülen ölüm sebebi ise yine erken yani prematüre doğumlar. Dünyada ise her yıl 16 milyon çocuk erken doğarak dünyaya gelirken bu rakamın yüzde 60’ını Afrika ülkeleri paylaşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu