Güncel

Hayat Sigortasıyla 132 Bin Kredi Ödendi

Kredi ile bağlantılı bir şekilde yapılan hayat sigortalarında, krediyi çeken kişilerin vefat etmesi halinde devreye hayat sigortası giriyor. Kredi alanı ve vereni koruyarak vefat gibi durumlarda herhangi bir zarar yaşlanmasını önleyen sigorta şirketleri, bankalara toplamda 1.6 milyar liralık borç ödemesi yaptı. Vefat eden 132 bin kişinin borcunun ödenmesi ile ulaşılan rakam, hayat sigortasının önemini de ortaya çıkardı.

Covid-19 Ölümleri Arttırdı

Konu ile ilgili yapılan açıklamalara göre vefatın en büyük nedenlerinden bir tanesi covid-19 oldu. Korona virüs nedeniyle yaşamını yitiren kişiler için 661 milyon liralık ödeme yapıldı. 2021 yılı genelinde sigorta şirketleri tarafından ödenen tazminatların yüzde 40’ını korona virüs kaynaklı ölümler oluşturdu.

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri Özgür Obalı, bireysel kredi gibi kredi seçeneklerinde hayat sigortasının sadece vefat değil kaza veya hastalık sonucu maluliyet, işsizlik gibi durumları da kapsadığını ve kişilerin bu tip durumlara karşı hayat sigortası ile güvence elde edebileceğini söyledi.

Sigorta sayesinde vefat eden kişinin ailesine borç kalma gibi bir durumun da olmadığını ifade eden Özgür Obalı, vatandaşların çok düşük ücretler ile yaptırabileceği sigortalar sayesinde kendi hayatının yanı sıra ailesini de güvence altına alabileceğini ifade etti.

Başa dön tuşu