Otomobil

HGS Cezası Sorgulama – HGS Cezası Ödeme İşlemleri

HGS cezası sorgulama işlemi nasıl yapılır, HGS cezası ödeme işlemleri nasıl yapılır? soruları sürücüler tarafından oldukça merak edilmektedir. HGS cezası, Hızlı Geçiş Sistemi cezasıdır. Hızlı Geçiş Sistemi ücreti ise ücretli otoyolları ve köprüleri kullandığınız zaman sizden kesilen ve ödemeniz mecburi olan ödeme çeşididir.

2012 senesinden beri ülkemizde aktif olarak kullanılan Hızlı Geçiş Sistemi, yol geçiş ücretlerini Radyo Frekansı ile Tanımlama teknolojisini kullanarak almaktadır. Günümüzde iki farklı HGS çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan birisi etiket diğeri ise karttır. Etiket aracın camına yapıştırılır siz ücretli yollardan veya köprülerden geçtiğiniz zaman otomatik bir şekilde ücreti bakiyenizden çekilir.

Ücretli yollardan veya köprülerden geçtiğiniz zaman eğer ki HGS bakiyenizde ücret bulunmuyor ise geçiş ücretini cezalı bir şekilde ödersiniz. Bu sebepten ötürü HGS bakiyesini sık sık kontrol etmekte önem vardır. Kaçak geçiş yaptığınız zaman  10 katı ceza ücreti ödersiniz. Bu cezayı 15 gün içerisinde öderseniz devlet tarafından size %25 indirim uygulanır.

Hgs Cezası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Otomobil sürücülerinin en çok merak ettiği konulardan birisi ise sorgulama işleminin nasıl yapılacağıdır. İnternet sitesi üzerinden ceza sorgulamasını gerçekleştirebilirsiniz. Hgs cezası sorgulama işlemi, Karayolları Genel Müdürlüğünün Geçiş İhlali Sorgulama Sayfası üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıda ki adımları takip ederek, sorgulama işlemini yapabilirsiniz:

HGS cezası sorgulama

 • Yukarıdaki gibi bir sayfa gelecek. Bu sayfadan plakanızı yazarak, sorgulama işlemini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Hgs Cezası Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

Hızlı Geçiş Sisteminde geçiş ihlali yaptığınız zaman bunun bilgisi size SMS olarak gönderilir. İhlali gerçekleştirdikten sonra ki 15 gün içerisinde cezayı ödemeniz gerekiyor. Bu 15 gün içerisinde öderseniz devlet tarafından verilen %25’lik indirimden faydalanabilirsiniz.

Lakin 15 gün içinde ödemezseniz bu orana faiz binmeye başlar daha sonra çok daha fazla ücret ödeyebilirsiniz. HGS ceza ödeme işlemi oldukça basittir. HGS bakiye yükleme yerlerinden ceza ödemesini yapabilirsiniz. Bunun dışında PTT şubelerinde de bu ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

HGS Cezası Sorgulama
HGS Cezası Sorgulama

Yükleme noktalarından borcunuzu kredi veya banka kartınızı kullanarak ödeyebilirsiniz. Bunun yanı sıra online kanalları da kullanarak ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Karayolları Müdürlüğünün anlaşmalı olduğu bankalar üzerinden ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Mobil bankacılık ile bu ödemeleri gerçekleştirebilirsiniz.

Hgs cezanızı kredi kartıyla ödemek istiyorsanız bunun için yukarıdaki sorgulama işlemini gerçekleştirmelisiniz. Gerçekleştirdikten  sonra çıkan tutarı kolay bir şekilde kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Karayollarının anlaşmalı olduğu bankalar şu şekildedir;

 • Akbank
 • Finansbank
 • Ziraat Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Garanti Bankası
 • Vakıfbank Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Aktif Bank
 • HSBC
 • TEB
 • Halkbank
 • Denizbank

 

 

 

Başa dön tuşu