Hisse Önerileri

Hisselerde Yabancı Çıkışı Sürüyor

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerde yabancı yatırımcıların ağırlığı uzun zamandan beri yüzde 60 ile 65 seviyelerindeydi. Ancak 2019 yılı itibari ile bu alanda yaşanan düşüş istatistiklerde net bir şekilde görüldü.

2019 yılında yüzde 65’lara dayanan hisse senetlerindeki yabancı payı, 2020 yılına girilmesi ile birlikte yüzde 50-55 bandına geriledi. Ellerindeki paylarını satarak Türkiye’deki tüm yatırımlarını ve faaliyetlerini noktalayan şirketler, bu nedenle her geçen gün daha az bir katılımın olmasına neden oluyor. Borsa İstanbul’daki şirketler için yatırım yapmaktan çekinen şirketler, son 10 yıllık süre içerisinde ciddi bir değişim yaşamış durumda.

Hisselerdeki Pay Yüzde 37’ye Geriledi

2022 yılının Nisan ayı itibari ile yapılan güncelleme sonrası hisselerdeki yabancı payının yüzde 37.03’e gerilediği görüldü. 2020 ve 2021 yıllarında hızlı bir şekilde düşen pay, 2022 yılında ise çok daha hızlı bir şekilde gerilemiş oldu.

Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelerde, yabancı yatırımların Türkiye’deki hisseleri satmasının sadece Türkiye’deki dinamiklere bağlı olmadığı, ekonomik alanda yaşanan değişimler nedeniyle yatırımcıların tasarruf gibi alternatiflere yöneldiği ifade edildi.

hisse

Başa dön tuşu