Şirket Haberleri

Gong Çaldı: Hitit Bilgisayar Borsada İşlem Görmeye Başladı 

Hisselerinin yüzde 27.6’sını halka arz eden Hitit Bilgisayar, bugün borsada işlem görmeye başladı. HTTBT kodu ile borsada yer alan şirketin hisse pay fiyatı ise 12 25 lira olarak belirlendi.

Havacılık teknolojileri şirketi olarak önemli bir başarıya ulaşan şirket, halka arz ile birlikte finansmanda da elini güçlendirdi. Yapılacak yeni yatırımlar ile birlikte sektörde etkinliğini artırmak isteyen Hitit Bilgisayar, yapılacak yeni yatırımlar ile birlikte Türkiye’de ve dünya genelinde daha fazla pazarda yer almayı hedefliyor.

Hitit Bilgisayar Halka Arz Büyüklüğü 431 Milyon Lira Oldu

Hitit Bilgisayar’ın halka arz büyüklüğü ile ilgili yapılan açıklamalarda 430 milyon liralık bir talebin olduğu belirtildi. Talep ile birlikte piyasa değerini 1 milyar 562 milyon liraya ulaştıran şirket, hem yerli hem de yabancı yatırımcıların dikkatini çekmeyi başardı.

Gong töreninde konuşan Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun, finansal gelirlerinin büyük kısmını teknoloji hizmeti ihracatı yaparak sağlayan Hitit’in halka arz ile birlikte kurumsal yapısını daha da sağlamlaştırdığını söyledi. Ergun, “Şirketlerimizin yazılım ihtiyaçlarının yerli kaynaklarla üretilmesi, küresel rekabette ülkemize önemli bir avantaj sağlamaktadır. Bu nedenle, teknoloji odaklı Ar-Ge çalışmalarının artması büyük önem arz ediyor. Artık borsalar olarak biz de sadece finansal yapılar değiliz, aynı zamanda birer teknoloji şirketiyiz. Teknoloji ve inovasyon, borsaların stratejilerinin en önemli unsurunu oluşturuyor. Biz de BISTECH teknoloji sistemimizi yerli kaynaklarla geliştirmeye devam ediyoruz. Yatırımcılara daha hızlı ve daha etkin bir piyasa imkânı sunuyoruz. Ar-Ge merkezimizle finans teknolojisi alanında yeni ürünler geliştiriyoruz. Yakın zamanda Abu Dabi Borsasıyla imzaladığımız sözleşme kapsamında, teknoloji alanında uygulama ve danışmanlık hizmeti vermeye başladık. Diğer borsalara da teknoloji hizmeti ihracatı konusunda imkânları değerlendiriyoruz. Borsa olarak biz de, Hitit Bilgisayar gibi ülkemizin güzide teknoloji şirketlerine benzer şekilde teknoloji hizmeti ihracatı konusunda büyümeyi hedefliyoruz. Hitit Bilgisayar, yaklaşık 431 milyon TL halka arz tutarı ile 48 bin yatırımcıya gerçekleştirilen satışla başarılı bir halka arz gerçekleştirdi. Bu başarılı halka arz sürecinde emeği geçen herkese, tüm şirket çalışanlarına, aracı kuruma, teşekkür ediyorum, sermaye piyasalarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Hitit Bilgisayar Borsamız ailesine hoş geldiniz diyorum”

Hitit Bilgisayar
Hitit Bilgisayar

Nur Gökman: Türkiye’den bir teknoloji şirketi çıkardık

Hitit Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Nur Gökman ise, Türkiye’den bir teknoloji şirketi çıkarma hayali ile çıktıkları yolda, halka arzla birlikte önemli bir aşama kaydettiklerini belirtti. Gökman, “Biz hayalimizi gerçekleştireceğimize inandık. Genç, pırıl pırıl mühendislerimizle Türkiye’nin yetiştirdiği genç beyinlerle, fikri hakları bizde olan uygulamalar yapabileceğimize inandık. Bu yolda şirketimiz 28 yıldır yürüyor. Tümüyle beyin emeğiyle üretilmiş çalışmalardan bahsediyoruz. Bunu ölçmek çok zor bir şey. Dolayısıyla hep bir referans olarak kurumların kullanmasına ihtiyaç duyduk.

İlk ürünümüz olan sadakat sistemini Türk Hava Yolları kullandı. Biz bununla dünyada bir numaralı sadakat sistemi sağlayıcısı olduk. Ama yeterli değildi. Biz aslında bir hava yolunun bütün kor uygulamalarını yapan bir şirket olacaktık. Bu yolda yürüyorduk. Pegasus’un bize güveni ve vizyoner geliştirici yapısıyla yolumuza devam ettik. Bugün geldiğimiz noktada halka açılmayı ve çok önemsedik. Çünkü, seksenli yılların başlarıydı Amerika’ya göç eden arkadaşlarımı ziyaret ediyordum. Güzel paralar kazanıyorlardı ama hiçbir zaman yastıklarının altında tutmuyorlardı. Onlar bunları serbest piyasalarda değerlendiriyorlardı. Hem kendi gelecekleri için hem ülkenin kurumlarını yaşatmak için. Bu inançla bugün geldiğimiz noktada halka arzı çok önemli gördük. Şirketlerimizin büyümesine, çok önemli katkısı olacağını düşünüyoruz. Bütün yatırımcılara teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu