Ekonomi

İBB’ye Yapılan 6.2 Milyonluk Bağışa Devlet El Koydu

İBB’ye yapılan toplamda 6 milyon 212 bin 515 TL’ye yargı süreci beklenmeden el konuldu. Koronavirüs pandemisinin ülkemizdeki görülmeye başladığı dönemde hatırlanacağı üzere hükümet vatandaştan IBAN isteyerek yardım talebinde bulunmuştu. Hükümetin bu adımı sonrasında bazı belediyeler de ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak adına bağım kampanyaları düzenlemişti. Bağış kampanyası düzenleyen belediyelerden olan İBB’nin bu kampanyasında toplanan tutara el konuldu. 

İBB’ye Yapılan Bağış Devlete Aktarıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından pandemi sürecinde başlatılan “Birlikte Başaracağız” kampanyasına pek çok vatandaş ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere bağış yapmıştı. 30 Mart – 18 Haziran 2020 tarihleri arasında 6 farklı bankada toplanan bağış hesapları İçişleri Bakanlığı’nın verdiği karar ile dondurulmuştu. 

ibbye-yapilan-6-2-milyonluk-bagisa-devlet-el-koydu

İBB’nin İstanbul Valiliği’nden izin almadan başlattığı sebebiyle dondurulan bu hesaplar için yargı süreci devam ederken, bugün konu hakkında yeni bir gelişme yaşandı. İBB’nin son açıklamasına göre yargı süreci beklenmeden paralara el konuldu. 

ibbye-yapilan-6-2-milyonluk-bagisa-devlet-el-koydu

Kaymakam Kararıyla Paralar Devlete Aktarıldı

İBB açıklamasında, “Yargı sonucu beklenmeden Fatih Kaymakamı Kaan Peker imzasıyla İBB’ye resmi bir yazı gönderildi. Yazıda 2 yıldır bloke halde bulunan paranın İstanbul Defterdarlığı banka hesabına aktarılmasına karar verildiği belirtildi.” denildi. 

Başa dön tuşu