Güncel

İhracatçıya Getirilen Döviz Şartına Ekleme Yapıldı

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile ihracatçılar arasında yapılan görüşmeler sonrasında yeni bir düzenleme daha geldi. Görüşmelerde karşılıklı olarak ortak bir anlaşmaya varılırken ihracatçıların da yeni düzenlemeyi kabul ettiği belirtildi. Böylece önceden yüzde 25 olarak belirlenen döviz satış oranında oran arttı.

İhracatçıların Döviz Satış Oranları Artacak

Görüşmede yüzde 25 olan döviz satış oranının yüzde 40 olmasına karar verildiği duyuruldu. Bu kapsamda döviz ile elde edilen gelirler üzerinden yüzde 40 oranında işlem yapılacak. Yapılan görüşmelerde Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun yanı sıra Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle’nin de katıldığı belirtildi. Yapılan görüşmelerde döviz satışının yanı sıra mevcut ekonomik hareketliliklerin de gündeme getirildiği belirtildi.

Mevcut ihracat çalışmalarında işletmelerin de talepleri doğrultusunda kredi limitlerinde değişiklik yapıldı. Yeni karara göre Eximbank üzerinden alınacak kredilerde limitler için değişikliğe gidildi. Yeni dönemde şirketler mevcut kredi limitlerinin üçte bir oranında daha fazla kredi alabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu