Ekonomi

İlk Evim Konut Kredisi Şartları Neler? 0.99 Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Türkiye’de ev sahibi olmak isteyen binlerce kişinin değerlendirdiği sistemlerden birisi olan İlk Evim kredisi, yeni kampanyasıyla tüm Türkiye’de dikkat çekmeyi başardı. En önemli şartlardan birisi daha önce ev sahibi olmamak olduğundan dolayı milyonlarca kişinin yakından takip etmeye başladığı İlk Evim kredisinde şartlar netlik kazandı.

İlk Evim Konut Kredisi Hangi Bankalardan Alınır?

İlk Evim konut kredisi için vatandaşların 3 farklı bankadan birisini tercih etmesi mümkün. Devlet destekli olduğu için İlk Evim kredisi veren bankalar şöyle;

  • Vakıfbank
  • Halk Bankası
  • Ziraat Bankası

İlk Evim Kredisi Neden Veriliyor?

Emlak sektöründe yaşanan artışlar ve kredi faizlerindeki yükseliş nedeniyle devlet ekonomiyi desteklemek adına yeni bir kampanya başlattı. İlk Evim Konut Kredisi adıyla başlatılan kampanyada, 9 Mayıs tarihi itibariyle düzenlemelere başlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan yeni kampanyada, vatandaşların yüzde 1’in altındaki faiz imkanlarıyla ev sahibi olabileceği belirtildi.

İlk Evim Konut Kredisi Kaç Ay?

İlk Evim konut kredisinde maksimum taksit 120 ay ile sınırlandırılmış durumda. Normal ev kredilerindeki şartların geçerli olduğu yeni kampanyada en büyük avantaj düşük faiz oranı.

İlk Evim Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Krediden yararlanmak isteyenlerin bankalara bizzat başvuru yapması gerekiyor. Online ya da alternatif kanallar ile başvuru kabul edilmiyor. Bankalarda yapılacak incelemeler sonucunda kişilerin kredi onayı alıp alamayacağı belirleniyor.

 İlk Evim konut kredisi şartları

İlk Evim Kredisi Örnek Ödeme Tablosu

Kredi Tutarı120 Ay boyunca ödenecek taksit
100 bin TL1427 TL
200 bin TL2855 TL
300 bin TL4283 TL

İlk Evim Konut Kredisi Şartları Neler?

Yeni kredide en çok merak edilen ise kuşkusuz İlk Evim konut kredisi şartları. Yeni düzenlemede artlar ise şöyle;

1-İlk evim konut finansman desteği 2 milyon TL değerine kadarki birinci el konutlara verilecek olup konut değeri bankaların uzman incelemesi raporuyla tespit edilecektir.

2-Kredi desteği kamu bankalarımız tarafından vatandaşlarımızın ilk konut alımını desteklemek amacıyla verilecektir.

3-Krediye başvuru tarihi itibarıyla, başvuru sahibinin tamamı kendi adına ya da eşi veya aynı adreste ikamet eden çocuklarına ait bir konutunun bulunmaması gerekmektedir.

4-Başvuru sahiplerinin üzerinde hisseli taşınmaz kaydı olabilir. Ancak aynı aile içinde bir konutun hisseli olarak tamamı bulunamaz.

5-Başvuru sahiplerinin üzerinde, tapu kaydının yanında açık konut kredisi de bulunmamalıdır. 6-10 yıla kadar vadeli finansman desteğinde aylık 0,99 faiz oranı uygulanacaktır.

7-Kredi işlemleri, bankaların genel kredi uygulamaları çerçevesinde yürütülecektir.

8-Vatandaşlarımız bu paketten yalnızca bir kez yararlanabilecektir.

Başa dön tuşu