Ekonomi

IMF El Salvador’a Bitcoin Uyarısında Bulundu!

IMF yani Uluslararası Para Fonu El Salvador‘a kripto paralar hakkında riskleri değerlendirmesini ve Bitcoin’i resmi para olarak kullanmaması için uyardı. IMF tarafından yapılan açıklamada, El Salvador ekonomisi ile alakalı olan  4. madde konsültasyonunun sona erdiğini ifade etti. El Salvador’un uzun zamandan beridir Bitcoin‘i resmi bir para birimi olarak tanımaya başladığının belirtildiği açıklamada, henüz detayları belli olmayan ve bir çok risk taşıyan kripto para biriminin resmi para olarak tanınmasının finansal bütünlük, finansal istikrar ve tüketicinin korunması gibi konularda büyük tehlike arz ettiğini belirtti.

IMF yetkili kişilerin, Bitcoin’in resmi para birimi olarak tanınma olayına son verilmesi gerektiğini ve Bitcoin yasasının kapsamının azaltılması çağrısında bulunurken, Bitcoin’e dayalı tahvil ihracı ile ilgili riskler  konusunda duyulan endişeler açıklandı.

 El Salvador Bitcoin’i Resmi Para Olarak Kullanmaya Başlamıştı

Orta Amerika ülkesi olan El Salvador geçtiğimiz yılın Eylül ayında Bitcoin’i resmi para birimi olarak kullanmaya başladığını açıklamıştı. Bitcoin’i resmi para birimi olarak tanıyan ülke ayrıca, volkan enerjisiyle Bitcoin madenciliği yapma, “Bitcoin Şehri” kurma ve Bitcoin tahvili çıkarma gibi projelerini de duyurmuştu.

Başa dön tuşu