Ekonomi

İndirimli Elektrik Faturası Ne Zaman Gelecek? Elektrik İndirimi Ne Zaman Geçerli Olacak?

Elektrik faturalandırmalarında 2022 yılı itibariyle yeni bir kademeye geçiş yapılmıştı. Kademeli sistemde vatandaşların yüksek faturalar ile karşı karşıya kalması ise yurt genelinde tepkilere neden oldu. Geçtiğimiz dönemlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimatlar ile birlikte elektrik faturaları için yeni düzenlemeler üzerinde çalışmalara başlandığı belirtilmişti. Böylece İndirimli Elektrik Faturası Ne Zaman Gelecek sorusu da yanıtlanmaya başlandı.

Çalışmaların tamamlanmasının ardından ise yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından elektrik faturası ile ilgili yeni dönemin başlayacağı ifade edildi. Afrika dönüşü konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tarife itibarı ile 210 kilovatsaat üzerindeki tüketimlerin üst kademe ile ücretlendirileceğini söyledi.

İndirimli Elektrik Faturası Ne Zaman Gelecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan Su Fiyatları Açıklaması

İndirimli Elektrik Faturası Ne Zaman Gelecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına göre yeni elektrik düzenlemeleri 1 Mart 2022 tarihi itibariyle geçerli olacak. Bu nedenle 1 Mart sonrasında gelen elektrik faturaları yeni düzenlemelere göre ücretlendirilecek ve daha az tutarlar faturaya yansıtılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan elektrik düzenlemesine ilişkin yaptığı açıklamada “210 kilovatsaate kadarki indirimli tarifede ve 210 kilovatsaatin üstündeki birim fiyatlarda vatandaşlarımızın lehine olacak yeni bir düzenleme imkanı üzerinde şu anda çalışılıyor. Esnaf ve sanatkarlar için de indirimli bir tarife söz konusu olabilecek. Sivil toplum kuruluşlarının elektrik aboneliği de ticarethane statüsünden konut statüsüne dönüştürülecek. 1 Mart itibarıyla bu uygulamaya geçmeyi planlıyoruz. Bu adım da milletimizin sesine kulak verdiğimizin göstergesidir. Vatandaşlarımızı rahatlatacak çözümler sunmaya devam edeceğiz.” dedi.

Elektrik İndirimi Tarife Değişikliği İle Geldi

Elektrik faturalarında yüksek fiyatlandırmaların gelmesi sonrası günlük 5 kilovat olarak hesaplanan tüketim tutarı 7 kilovata çıkarıldı. Değişiklik ile aylık olarak ilk kademe olarak belirlenen 150 kilovat 210 kilovata çıkarıldı.

Başa dön tuşu